yasin-cuzu-icindekiler
İslami

Yasin Kitabının İçindeki Sureler – Dualar

Yasin Kitabının İçindeki  Sureler ve Dualar 

Yasin kitabı veya diğer adı ile yasin cüzü; içinde Yasin-i Şerif’le beraber başka sure, dua ve ayetlerin de bulunduğu kitaptır. Yasin kitabı, özellikle mevlit ve diğer dini organizasyonlarda çokça okunan sureleri muhteva etmektedir. Ayrıca isim baskılı yasin cüzü mevlit hediyeliği olarak da dağıtılmaktadır. Yasin kitapları genellikle surelerin Türkçe meali de olacak şekilde tasarlanmaktadır. En çok kullanılan meal, Elmalılı Hamdi Yazır Meali’dir.

Yasin cüzü içinde hangi surelerin bulunduğu kitaptan kitaba farklılık gösterse de yasin kitabı içindeki sure ve dualar çoğunlukla şu şekildedir:

Yasin Suresi, Mülk ( Tebareke ) Suresi, Nebe ( Amme ) Suresi, Fetih Suresi, Vakıa Suresi, Cuma Suresi, Kıyamet Suresi, İnşirah Suresi, Ayetel Kürsi, Lev Enzelna, Şehidalahü, Amenerrrasülü, Elif Lam Mim, Salat-ı Tafriciyye Duası, Salat-ı Münciyye Duası, Yasin Bağışlama Duası, Kuran’a Başlarken Okunacak Dua. Bunların yanı sıra namaz sureleri dediğimiz on sure vardır. O sureler de şunlardır: Fil Suresi, Kureyş Suresi, Maun Suresi, Kevser Suresi, Kafirun Suresi, Nasr Suresi, Tebbet Suresi, İhlas Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi.

Genel itibari ile yasin kitabının içindekiler yukarıda yazdığımız sureler ve dualardır. Ancak dediğimiz gibi bu sure ve dualar her yasin cüzünde farklı olabilir. Yasin kitabının içeriğinin nasıl olacağı konusuyla ilgili herhangi bir fetva mevut değildir. Yasin cüzü alacağımız zaman içeriğinin yanı sıra hangi mealin kullanıldığı ve kitabın okunuşlu olup olmadığına dikkat etmemiz önemlidir. Bilgisayar yazılı kolay okunabilen yasin cüzü daha uygun olacaktır. Meal için de Elmalılı Hamdi Yazır meali anlaşılırlık bakımından son derece iyidir. Okunmak istenen surenin yerini kolayca bulabilmek açısından fihristli yasin kitabı son derece uygundur.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com