cenaze-mevlidinde-ne-dagitilir
İslami

Vefat Mevlidinde Ne Dağıtılır?

Mevlit; Türk milletinin senelerden beri özenle icra edegeldiği önemli organizasyonlardan biridir. Bebek mevlidi, asker mevlidi, sünnet mevlidi ve vefat mevlidi en çok öne çıkan mevlit türleridir.

Vefat mevlidi; vefat eden kişinin ardından belli bir zaman geçtikten sonra gerçekleştirilen mevlittir. Vefat mevlidine genellikle akrabalar, komşular ve diğer tanıdıklar davet edilir. Vefat eden kişinin ruhuna dua edilir, Kuran-ı kerim ve mevlidi şerif okunur. Bununla birlikte davetlilere çeşitli mevlit hediyelikleri de dağıtılır.

Vefat Mevlidinde Ne Dağıtılır?

Vefat mevlidinde gelen konuklara diğer mevlitlerdeki gibi geleneksel mevlit hediyelikleri dağıtılır. Kokulu tesbih, isme özel yasin kitabı ve mevlit şekerini geleneksel mevlit hediyeliklerine örnek olarak gösterebiliriz.

İsme Özel Yasin Cüzü

Vefat mevlidinde dağıtılan başlıca hediyeliklerden olan isme özel yasin cüzünün farklı türleri mevcuttur. Son zamanlarda kadife baskılı yasin cüzleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yasin cüzünün üzerine; etiket, pleksi baskı, metal baskı veya farklı baskı türleri ile isim yazılarak yasin cüzü kişiye özel hale getirilmektedir.

Kokulu Tesbih

Vefat mevlidinde ne dağıtılır sorusunun başka bir cevabı olan kokulu teşbihler de; yasin cüzü gibi etiketlenmek suretiyle isme özel şekilde dağıtılmaktadır. Kokulu tesbihler kutulu veya kutusuz olarak tercih edilebilir. Genellikle kutulu kokulu tesbihler daha fazla tercih edilmektedir.

Vefat Mevlit Şekeri

Başlıca mevlit hediyeliklerinden olan vefat mevlit şekeri, mevlit için uygun olan külah modeli seçilerek alınır ve dağıtılır. Tıpkı yasin kitabı ve kokulu tesbihte olduğu gibi mevlit şekerinde de külah üzerine isim baskılı etiket yapıştırılabilir.

Vefat mevlit hediyelikleri tek başlarına olduğu gibi toptan temin edilerek set halinde de dağıtılabilir. Özellikle internet üzerinden mevlit hediyeliği satışı yapan firmalardan uygun fiyata mevlit hediyeliği almak mümkündür. Mevlidiniz için lazım olan vefat mevlit hediyeliklerini mevlidhediyelikleri.com sitesinden kolayca temin edebilirsiniz.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir