İslami

Sünniler Ehli Beyt’e Gereken Önemi Veriyor mu?

Ehli Beyt ve on iki imam terimleri kullanıldığı zaman aklımıza Şiilik veya Alevilik gelir. Bir insan ” Ben ehli beytin yolundayım” dediği zaman onun ya Alevi ya da Şii olduğunu düşünürüz. Peki bu durumun ortaya çımasının sebebi ne?

Sünni İslam Dünyası Ehli Beyt’e gereken önemi vermiyor. Örneğin beşinci raşit halifenin kim olduğunu sorsak kaç kişi buna cevap verebilir? Beşinci raşit halifenin Hazreti Hasan olduğunu bilen kişi sayısı eminim çok azdır. Hazreti Hasan altı ay kadar halifelik yapmıştır ve sonrasında Muaviye ile bir anlaşma yaparak halifeliği ona bırakmıştır. ( Yapılan anlaşma gereği Muaviye halife olacak ancak kendisinden sonrası için bir veliaht tayin etmeyecekti. ) Ve aradan fazla bir zaman geçmeden Hazreti Hasan zehirlenerek şehit edilmiştir.

Hazreti Hüseyin’e yapılanları ise çoğumuz biliriz. Kerbela dendiği zaman bağrımız yanar. Ancak ehli sünnete halel getirmemek adına Kerbela faciası da fazla gündeme getirilmiyor. Hatta unutturulmaya çalışılıyor dersek yeridir. Bu konuyla ilgili kısa bir not paylaşayım.

Bir cuma namazı öncesi Bayrampaşa’da bir camide vaaz dinliyorum. Vaiz efendi ehl-i sünnetin öneminden bahsediyor. Derken konu Kerbela’ya geldi. Vaiz efendi şöyle diyor : ” Ortalıkta dolaşan Kerbela ağıtları var, Kerbela ile ilgili ilahiler var, bunları söylemeyin çocuklarınıza da sakın ola öğretmeyin, bunlar hep Şiilerin ehli sünnete zarar vermek için söyledikleri ilahilerdir, İslam dünyasındaki diğer vahim hadiseler hakkında hiç böyle ağıt var mı?” diyor.

Elinizi vicdanınıza koyun ve Allah aşkına düşünün. Kerbeladan daha vahim kaç hadise var İslam dünyasında. Ama vaiz efendi Kerbela olayı için neredeyse ” Tabii olmasa daha iyiydi ama bir kazadır olmuş bir kere ne yapalım” demeye getiriyor. Ve bunu da ehli sünnet’i müdafaa etmek adına yapıyor.

Peki ehli sünnetin sermayesi ehli beyt değil midir? Neden sahip çıkılmıyor ehli beyte ve on iki imama? Neden din derslerinde ehli beyt anlatılmıyor? Ehli beytsiz bir ehli sünnet düşünebilir mi?

Ne diyelim..? Allah bizi ehl-i beytin yolundan ayırmasın…

 

 

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir