sonbahar-guz
Denemeler

Sonbaharı Karşılarken

 

Güzeldir güz. Güzeldir sonbahar. Sakin havasıyla, serin yağmurlarıyla, akşam kızıllığıyla. Avuçlarında biraz huzur ve biraz sükûnet gizlidir sonbaharın. Kimileri için tatlı bir telaş demektir sonbahar. Kimileri için yeni hayaller, yeni umutlar, yeni başlangıçlar.

Yüreklerden dökülen hayal kırıklıkları gibi yollara dökülen yaprakları vardır sonbaharın. Belki de en çok şiir sonbaharda yazılmıştır. En deli sevdalar sonbaharda yaşanmıştır belki.

İnsan kendi içine daha çok kapanır sonbaharda. Doğrularını yanlışlarını daha çok düşünür. Tıpkı ağaçlardaki meyveler gibi insan da olgunlaşır sonbaharda. İnsanın kendisiyle en çok konuştuğu zaman sonbahardır.

Dostlarla edilen sohbetin tadı bir başkadır sonbaharın serin günlerinde. Sözcükler bir başka güzel dökülür gönülden dile. Daha bir anlamlı olur cümleler.

Sonra çayın kahvenin tadı da başka olur güz gelince. Hele de muhabbet eşliğinde içiliyorsa.

Ne yaz gibi sıcak, ne kış gibi soğuktur sonbahar akşamları. Esen tatlı ve serin rüzgarlar efkarlı muhabbetleri savurur diyardan diyara.

Şarkılar daha bir anlamlı olur güz gelince. Herkese farklı şeyler anlatır şarkılar. Kimi geçmişi hatırlayıp derin bir of çeker şarkı dinlerken, kimi yıkılan hayallerini düşünüp sessizce yutkunur. Kiminin kimseyle paylaşmadığı, yüreğinde kalan sessiz çığlıklarına tercüman olur şarkılar.

Sonbaharda aşklar da bir başka güzeldir. Ama öyle lay lay lom olanlar değil, sahici aşklar. Hani şu ömürlük olanlar var ya, işte onlar.

Bir de manzarası olur ki sonbaharın; izlerken insanı alır götürür uzaklara. Kışa girmeden önce, son senfonisini tüm muhteşemliğiyle sunar bize tabiat.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

One Reply to “Sonbaharı Karşılarken

  1. Manzarası havası süper olur şiddetle
    katılıyorum .aşklarını bilmem ki insan kaç kere aşık olurda sonbaharinki ayri olur. Ama hüzün verir bana sonbahar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir