sabahattin-ali-kuyucakli-yusuf
Kitap Özeti - Edebiyat

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Özeti – Konusu

Sabahattin Ali deyince aklımıza Kürk Mantolu Madonna gelse de bâki olan bir başka eseri Kuyucaklı Yusuf’da hatırlatır onu bize. Kuyucaklı Yusuf eseri 1936 yılında bir dizi seri olarak ilk önce Tan gazetesinde yayımlanmıştır. Sabahattin Ali’nin ilk eseri ve Türk edebiyatında ilk kasaba romanı olan Kuyucaklı Yusuf 1937 yılında kitap hâline getirilip yayımlanmıştır.

Kuyucaklı Yusuf Kitabının Konusu

 Ünlü yazar Sabahattin Ali tarafından ele alınan Kuyucaklı Yusuf kitabında; Yusuf’u evlatlık alan  Kaymakam’ın kızı Muazzez ile Yusuf’un aşkı ve onların mutlu olmalarını istemeyen kişilerle mücadeleleri anlatılmıştır. Kitap olaylar ve olgularla dolu olduğu gibi, son derece akıcı ve sürükleyicidir. Bu eser aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye edilen 100 eser arasındadır.

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Romanı Özeti

 1900’lü yıllarda Nazilli’nin Kuyucak köyünü eşkıyalar basar ve bir anne babayı öldürürler. Kaymakam tarafından evlatlık alınan Yusuf’un hikâyesidir anlatılan. Kaymakam Selahattin Bey, bir cinayet davasına bakmak için Kuyucak köyüne gider. Cinayetin işlendiği evde küçük bir çocuk görür. Adı Yusuf olan bu çocukla tanışır. Kaymakam’ın hiç erkek çocuğu yoktur. Yusuf’u evlat edinir. Fakat Selahattin Bey’in eşi Şahinde Hanım Yusuf’u hiç istemez. Bebek yaşta olan Muazzez Yusuf’u çok sever. Yusuf da Muazzez’i çok sever ve onunla çok iyi anlaşır. Yeni gelen Yusuf kendi evinden farklı bir aile yaşamı ile karşılaşır. Selahattin Bey karısının dırdırını dinlememek için eve geç gelir, eşi Şahinde Hanım ise gün boyu misafirlikte vakit geçirir. Yusuf ile Muazzez böyle bir ailede, böyle bir ortamda büyürler.

  Yusuf zaman içinde genç bir adam olur. Ve Muazzez’e olan ilgisinin, hislerinin arttığını fark eder. Muazzez’i korur, kollar. Bir gün Muazzez ile Yusuf gittikleri bayram yerinde Şakir ile karşılaşırlar. Şakir Muazzez’e laf atar. Yusuf da Şakir’i döver. Şakir bundan sonra Muazzez’i almak için elinden gelen her şeyi yapar. Bir plan yapar ve Kaymakam ile kumar oynar. Kaymakam’ı borçlandırır.

Kaymakam ne yapacağını şaşırmışken Şakir bir teklifte bulunur; kızı Muazzez’i ister. Çaresiz kalan Kaymakam teklifi kabul eder. Durumu öğrenen Yusuf arkadaşı bakkaldan borç alır ve Şakir’e verir. Ancak bakkal da Muazzez’i ister. Yusuf Muazzez’i kurtarmak için kabul eder bu durumu. Bakkal ile evlenmek zorunda kalan Muazzez’in düğün günü Şakir kurgu ile bakkalın ölmesini sağlar. Şakir’in yaptığını herkes bilir fakat çok güçlü olduğu için ceza almaz. Hiç beklenmedik bir anda Muazzez Yusuf’a açılır. Onu çok sevdiğini anlatır. Yusuf şok olur ve artık hayalleri gerçek olur. Bu durumu öğrenen Şahinde Hanım kızını Yusuf’a vermek istemez. Yusuf’tan nefret eder. Kızının Şakir ile görüşmesini ister fakat Muazzez Yusuf ile kaçar ve evlenirler. Şahinde Hanım daha da sinirlenir. İkisini de affetmez.

Ama Kaymakam bu duruma sevinir ve onlara yardım eder. İşe girmesini sağlayıp evini kurmasını da sağlar. Daha sonra kalp krizi geçirip ölür. Bu durumdan en çok Yusuf ve Muazzez etkilenir. Şahinde ve Şakir’in eline fırsat geçer. Yusuf’un çalıştığı yerde pozisyonu değişir ve Gezici Köy Tahsildarlığı’na sokarlar. Yeni gelen Kaymakam Şakir ve Şahinde’nin her istediğini yapar. Şahinde Hanım evinde büyük partiler verir ve kızının kötü yola düşmesini sağlar.

Olay Yusuf’a ulaşır. Yusuf köye döner. Olayı kendi gözleriyle görür. Bu durum karşısında Şakir’i Kaymakam’ı ve Şahinde Hanım’ı öldürür. O sırada karısını da ve yaralanmasına sebep olur. Onu kucaklayıp şehir dışına götürür. Fakat karısı yolda ölür. Muazzez’in öldüğünü gören Yusuf Onu bir çukura gömer ve uzaklaşır. O günden sonra onu gören olmamıştır.

  Kuyucaklı Yusuf eseri, köy ve kasabalarda yaşanan dramı, köy ve devlet yöneticilerini, kasabalı zengin ve yoksul arasındaki çatışmayı anlatır. Dönemin sorunlarına sıkça değinen romana aşk ve entrika katarak eser ilgi çekici hâle gelmiştir.

Türk Edebiyatı’nın klasik eserlerinden sayılan ve Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan Kuyucaklı Yusuf kitabının özetini açıklamaya çalıştık.

Keyifli okumalar…

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir