Genel Güncel

Respect / Saygı

UEFA’nın bir sloganı var : ” RESPECT ”. Yani SAYGI. Şampiyonlar Ligi maçlarında kenarda ısınan futbolcuların antrenman kıyafetlerinde ve seremonilerde bu ifadeyi sıklıkla görürüz.  UEFA bu sloganı ırkçılığı kaldırabilmek adına kullanıyor olsa da genel manada da kullanıma açık bir söz.Saygı… Farlılıklara, değişik düşüncelere, bizim gibi olmayanlara karşı saygı.

Çevremizde bazı insanlar vardır. Tahammül sınırları aşırı derece dar olan insanlar. Kendileri gibi olmayan, kendileri gibi düşünmeyen insanlara anında düşman olabilen kişiler. İlle de benim dediğim olacak diyen şahıslar.

Ne gereği var Allah aşkına? Hem kendine hem de karşındakine zorluk vermekle kimin eline ne geçmiş? Hoş görü ve tevazunun verdiği rahatlıkla kalbini tatmin etmek varken tahammülsüzlükle canını sıkmanın ne gereği var?

Tahammülün de sınırı var tabii. Topluma ve çevreye rahatsızlık veren, kişisel fiillerini ahlak ve görgü kuralları çerçevesinde yapmayanlara karşı da hoşgörü gösteremeyiz elbet.

Kendimden örnek verecek olursam, yirmili yaşlarımı ideoloji peşinde partizanlık yaparak geçirdim. Benim ideolojimden olmayan, benim görüşüme karşı zıt görüşte olanlara karşı içimde nefret vardı. Güya insanlık için çaba harcayan, bu uğurda fedakarlık yapan birsiydim. Daha doğrusu öyle hissediyordum.

Sonra bir baktım ki; ne insanlık için, ne millet için ne de ülkem için yapabildiğim hiçbir şey yok. Boşu boşuna dünyanın zamanını harcamışım. Edindiğim düşmanlıklar, kırdığım kalpler ve bu durumun ortaya çıkardığı can sıkıntısı da cabası.

Doğrunun tek olduğunu, ancak doğruya giden farklı yollar bulunduğunu anlayınca ideolojileri terk ettim. Eğer sizde de partizanlık varsa bunu bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir