Pratik & Faydalı Bilgiler

Mutsuz Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?

Ruh halimizin değişmesine sebep olan pek çok faktör vardır. Bunların bir kısmı isteğimiz dışı oluşan etkenler olduğundan, müdahale edebilmemiz söz konusu olmaz. Bu etkenlerin ortaya çıkardıkları sonuçlar doğrultusunda mutluluk düzeyimiz artabilir veya azalabilir.

Ancak bunun dışında kontrol edilebilir faktörler de vardır. Aslında bu faktörler ruh halimiz üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. Kontrol edilebilir oldukları için bu düşünce ve davranışları değiştirerek ruh halimizi ve mutluluk oranımızı pozitif seviyelere getirmek bizim elimizdedir.

Mutsuz Olmamıza Sebep Olan Başlıca Düşünce ve Davranışlar

– Kararsızlık

Meşhur bir deyim vardır; en kötü karar kararsızlıktan iyidir diye. Yüzde yüz denemese de büyük oranda doğru bir tespit. Tabii ki önemli hususlarda karar verirken enine boyuna düşünmemiz gerekir, ancak bunu alışkanlık haline getirip basit konularda da ince eleyip sık dokumak çok fazla enerji tüketmemize neden olduğu için bizi mutsuzluğa itecektir.

– Geçmişi Düşünüp Pişmanlık Duymak

İnsanoğlu içinde peygamberler haricinde hata yapmayan kimse yoktur. Hepimizin geçmişte yaptığı hatalar vardır. Hatta bu hatalar bazen ortaya telafisi olmayan sonuçlar da çıkarmış olabilir. Ancak zamanı geriye alma şansımız yok maalesef. Onun için geçmişi düşünüp pişmanlık duymak yerine geleceği düşünüp ümitli olmak mutsuzluk oranımızı düşürecektir.

– Kendine Yeterince Vakit Ayırmamak

Çoğumuz başkasına ait işlerde çalışıyoruz. Hayatımızın büyük kısmı başkalarının işlerini yoluna koymaya çalışmakla geçiyor. Bir çoğumuz kendimize yeteri kadar vakit ayırmıyoruz. Hal böyle olunca stresli yaşamımızda yeterince boşluk bulamıyor ve enerji kaybetmeye devam ediyoruz.

– Yapabileceklerinin Farkına Varamamak Ve Kendini Küçük Görmek

Mutsuzluğumuzun temel sebeplerinden birisi de kendini küçük görmek. Yaptığımız işleri beğenmemek, basitleştirmek. İşte bu durum beraberinde öz güven kaybı ve mutsuzluk getiriyor.

– Hayır Diyememek

Kendi adıma konuşacak olursam; hayatta en zorlandığım şeylerden birisi hayır demek. Sırtımla yük taşımaktan daha zor geliyor hayır demek bana. Bu konuyla ilgili size tavsiyem Uzman Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın videolarını izlemeniz.

– Değer Görebilmek İçin Fedakarlık Yapmak

Fedakarlık önemli bir durumdur. Son derece erdemli bir eylemdir. Ancak dikkat etmek gerek; çünkü karşılığı her zaman aynı olmayabilir. Özellikle de bizi önemsemeyen insanlara karşı yaptığımız fedakarlıklar karşısında gördüğümüz muamele  bizim için tam bir hayal kırıklığı olabilir. Bu sebeple fedakarlık yapacağımız zaman önce karşımızdakinin buna değip değmeyeceğini iyi düşünmeliyiz.

 

 

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir