İslami

Müslümanın Müslüman Üzerindeki 5 Hakkı

İnsan ve birey olarak başkalarına karşı çeşitli sorumluluklarımız vardır. Başkalarına karşı olan sorumluluklarımız; diğer insanlara karşı olan sorumluluklar, ailemize karşı olan sorumluluklar, komşularımıza karşı olan sorumluluklar, devletimize karşı olan sorumluluklar gibi değişik türlerde sınıflandırılabilir.

Bireysel sorumluklarımızı oluşturan alanlardan biri de, diğer Müslümanlara karşı olandır. İslam dini toplumsal yaşama, birlik ve beraberliğe son derece önem vermektedir. İslamda komşuluk ve akrabalık ilişkilerinin yanı sıra, toplumsal birlik de son derece ehemmiyet arz eden hususlardandır.

Bir arada yaşayan her toplumdaki bireyin diğer bireylere karşı vazifesi olduğu gibi, her Müslümanın da diğer Müslümanlara karşı vazifeleri vardır. Bunlar Müslüman olmanın bir gereğidir. Peygamberimiz hadisi şerifinde bir Müslümanın diğer Müslümanlar üzerindeki 5 hakkı olduğunu ifade etmiştir.

Peygamber efendimiz’in bu konuyla ilgili hadis-i şerifi şöyledir;

Müslümanın Müslüman üzerindeki 5 hakkı şunlardır:

1-Selam verdiği zaman ona aynı şekilde veya daha güzel şekilde karşılık vermek

2-Seni davet ettiği zaman davetine icabet etmek

3-Hastalandığı zaman ziyaretine gitmek

4-Vefat ettiği zaman cenazesine katılmak

5-Hapşırdığında yerhamükeAllah demek

Müslümanın diğer Müslümanlar üzerindeki 5 hakkı ile ilgili olan bu hadis-i şerif; Ebu Davut, Buhari, Müslim, Tirmizi ve diğer hadis kitaplarında da mevcuttur.

Bunlar sadece Müslüman olmanın haklarıdır. Bunların haricinde komşuluk hakları, akrabalık hakları gibi yine son derece önemli başka konular da vardır.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir