kibarlik-budalasi-ozet
Kültür & Sanat

Moliere Kibarlık Budalası Özet – Konusu

Asıl adı Jean Baptiste Paquelin olan ve Moliere adıyla bilinen Fransız yazar, dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biridir. Moliere yazdığı eserlerde belli kalıplara bağlı kalmamış ve bu sayede eserleri halkın tümü tarafından beğeniyle izlenmiş ve okunmuştur.

Moliere yazdığı oyunlarda, toplumsal yaşamla ilgili bazı konuları kendi bakış açısıyla eleştirmiş ve bunu evrensel bir dille yapmayı başarmıştır. Moliere’in Kibarlık Budalası isimli eseri, Oda yayınları tarafından Türkçeye çevrilmiş ve arka kapağına şu not düşülmüştür :

Evrensel, komik ve klasik.

Moliere Kibarlık Budalası Konusu

Bu eserde Moliere; soyluların arasına katılmak ve hayatını soylular gibi yaşamaya alışmak isteyen bir Paris yerlisinin başından geçenleri anlatmaktadır. Eserin ana fikri; bir nevi kendini büyük görmek, çevresini beğenmemek gibi yanlış tutumlar gösteren kişilere ders vermektir denebilir. Eserdeki olaylar Paris’te geçmektedir.

Moliere Kibarlık Budalası Özet

Eserin baş kahramanı Mösyö Jourdain isimli bir Paris yerlisidir. Mösyö Jourdain aslında varlıklı ve iyi durumu son derece iyi biridir. Ancak o bu durumdan memnun değildir. En büyük isteği toplum tarafından saygı gören bir soylu olmaktır.

Bunun için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Para karşılığında kendisine ders verecek bazı öğretmenler tutmuştur. Bunlar; müzik öğretmeni, dans öğretmeni, kılıç öğretmeni ve felsefe öğretmenidir. Bu öğretmenler Mösyö Jourdain’e pek dişe dokunur şeyler öğretmeseler de verdikleri dersler karşılığında ondan iyi paralar almaktadırlar.

Bir gün dans ve müzik öğretmenleri Mösyö Jourdain’e bir yandan derslerini vermekte bir yandan da müzik ve dansın ne kadar önemli şeyler olduğunu anlatmaktadırlar. Bu esnada oraya gelen kılıç öğretmeni müzik ve dansın gereksiz şeyler olduğunu, soyluluk için asıl gerekli olan şeyin iyi kılıç kullanmak olduğunu söyleyince aralarında bir tartışma başlar. O esnada felsefe öğretmeni de gelir ve tartışmaya o da katılır. Öğretmenler bir müddet sonra birbirlerine hakaretler etmeye başlarlar ardından da kavgaya tutuşurlar.

Mösyö Jourdain, Madam Jourdain’le evli olmasına rağmen, Dorimene isimli bir Markiz’e aşıktır. Dorimene’e aşık olan başka bir kişi ise Dorante’dir. Dorante, Mösyö Jourdain’in Dorimene’e olan sevgisini kullanarak ondan sürekli para almaktadır. Mösyö Jourdain ise onu, Dorimene ile aralarındaki iletişimi sağlayan iyilik sever bir dost sanmaktadır.

Mösyö Jourdain’in Lucile isminde genç bir kızı vardır. Lucile, Cleonte isimli bir delikanlıya aşıktır. Cleonte de Lucile’yi çok sevmektedir. Ancak Mösjö Jourdain kızını bir soylu ile evlendirmek istediği için Lucile’nin Cleonte ile evlenmesine müsaade etmemektedir.

Cleonte’nin Covielle isminde akıllı bir uşağı vardır. Covielle efendisine yardım etmek için bir plan hazırlar. Plana göre Cleonte Türk Padişahının oğlu kılığına girecek ve Lucile’ye aşık olduğunu söyleyip onu Mösyö Jourdain’den isteyecektir.

Olaylar aynen planlandığı gibi gerçekleşir. Türk Padişahının oğlunun kendi kızını istemeye gelmesi Mösyö Jourdain’i çok mutlu eder ve kızını hemen şehzadeye verir.

Moliere’in Kibarlık Budalası isimli eserinin kısa özeti bu şekildedir. Ancak eserin asıl güzelliği detaylarındadır. Klasik sever her okurun bu eseri severek okuyacağını düşünüyoruz. Eserin tamamı 95 sayfa kadardır.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir