hastali-hastasi-konusu-ozeti
Kitap Özeti - Edebiyat

Moliere Hastalık Hastası Özet – Konusu

Asıl adı Jean Baptiste Poquelin olan ünlü Fransız oyun yazarı, Moliere adıyla bilinmektedir. Fransa’nın en iyi oyun yazarı olarak kabul edilir. Dünyanın en iyi oyun yazarlarından birisi de şüphesiz Moliere’dir. Moliere’in oyunları genellikle komedi türündedir. Bu makalemizde ele alacağımız Hastalık Hastası isimli eser de yine komedi türünde bir eserdir.

Moliere Hastalık Hastası Konusu

Moliere’in Hastalık Hastası isimli eserinin konusu; zengin ve biraz da saf olan bir insanın bu saflığının çevresindeki art niyetli bazı kişiler tarafından nasıl sömürüldüğüdür. Bu eserde Moliere, modern tıp bilimine de biraz dokundurma yapmıştır.

Hastalık Hastası Oyunu Karakterleri

Argan: Oyunun başkahramanı. Kendisini çok hasta ve sürekli tedaviye muhtaç sanmaktadır.

Beline: Argan’ın ikinci eşidir. Amacı, Argan öldükten sonra yüklü mirasa sahip olmaktır.

Angelique: Argan’ın kızıdır.

Beralde: Angelique’in amcası, Argan’ın kardeşidir.

Cleante : Angelique’e aşık delikanlı.

Mösyö Diafoirus: Doktor.

Thomas Diafoirus : Mösyö Diafoirusun oğludur. Angelique ile evlenmek istemektedir.

Mösyö Purgon: Argan’ın doktorudur.

Toinette : Argan’ın evindeki hizmetçi kızdır.

Oyunun temel karakterleri bunlardır. Bunların haricinde birkaç karakter daha vardır. Bunlar; Argan’ın küçük kızı, eczacı ve noterdir.

Moliere Hastalık Hastası Özet

Paris’te yaşayan Mösyö Argan, orta yaşlı ve oldukça zengin bir kişidir. Argan’ın Angelique ve Louison isminde iki kızı vardır. Kızlarının anneleri olan ilk karısı öldükten sonra Beline isimli genç bir kadınla evlenmiştir.

Aslında oldukça sağlıklı olan Argan kendisini hasta ve bakıma muhtaç zannetmektedir. Hekiminin verdiği ilaçları her gün kullanmakta ve bu ilaçlara hatırı sayılır miktarda paralar ödemektedir. Bu arada karısı da Argan’ı çok seviyormuş gibi gözükmek için sürekli Argan’ın çok hasta olduğunu söylemekte ve hayatını ona hizmet etmeye adamış gibi gözükmektedir. Böylelikle Argan’ın Beline’e olan sevgisi hep artmaktadır.

Hekim masraflarından tasarruf etmek için kızını doktor Mösyö Diafoirus’un oğlu Thomas Diafoirus ile evlendirmek istemektedir. Bu durumu karısı Beline de istemektedir. Çünkü kızı evlendiğinde Argan’ın mirasına kendisi sahip olacaktır.

Bir gün doktor Mösyö Diafoirus ve oğlu Thomas Diafoirus, Angelique ile tanışmak için Argan’ın evine gelirler. Ancak Angelique Cleante isimli bir delikanlıyı sevdiği için Thomas’la evlenmeyi reddeder. Bu duruma çok kızan Argan kızına; Thomas’la evlenmezse manastıra göndereceğini söyler.

Bu noktadan sonra her şeyin farkında olan hizmetçi kız Toinette devreye girer. Argan’ın kardeşi Beralde ile anlaşır.

Beralde Argan ile konuşmaya başlar. Argan ona ne kadar hasta ve bakıma muhtaç olduğundan söz eder. Ancak Beralde, ağabeyi Argan’a; kendisinin zannettiği gibi hasta olmadığını, sürekli kullandığı ilaçların kendisine fayda değil zarar verdiğini söyler. Doktorların tedavi bahanesiyle kendisini sömürdüklerini anlatır. Ancak  Argan bunlara inanmaz. Çok hasta olduğu konusunda ısrar eder.

Bu arada hizmetçi kız Toinette hekim kılığına girer ve yanlarına gelir. Beralde onun çok ünlü bir hekim olduğunu, tedavi edemeyeceği hastalığın bulunmadığını söyler. Hekim kılığındaki Toinette Argan’ı muayene eder ve hastalığın diğer hekimlerin söylediği gibi karaciğerinde ya da dalağında değil, akciğerinde olduğunu söyler. Tedavi içinde tek şartın sağ kolunun kesilmesi ve sağ gözünün çıkarılması olduğunu belirtir. Argan tedaviyi şimdilik ertele kararı alır.

Toinette dışarı çıkar ve üstünü değiştirerek geri gelir. Argan bitkin bir şekilde oturmaktadır. Toinette Argan’a ölmüş taklidi yapmasını ve karısı Beline’in kendisini ne kadar sevdiğini görmesini ister. Argan ölmüş numarası yaparak yatarken odaya Beline gelir. Toinette feryat figan ederek efendisi Argan’ın öldüğünü söyler. Bunu gören Beline mirasa sahip olduğu için hemen sevinmeye başlar. Bu arada odaya Argan’ın kızı Angelique gelir ve babasının öldüğünü zannedip ağlamaya başlar. Babasına karşı geldiği için pişman olduğunu ve ona karşı son görevini yapmak adına manastıra gidip rahibe olacağını söyler.

Tüm konuşmaları duyan ve her şeyi bizzat öğrenen Argan yattığı yerden kalkar ve kızını Cleante ile evlendireceğini söyler.

Moliere Hastalık Hastası Özetini kısaca bu şekilde anlatmaya çalıştık. Dünya Klasikleri arasında olan bu eseri okumanızı tavsiye ederiz.

 

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir