moliere-cimri-ozet
Kültür & Sanat

Moliere – Cimri Özeti ve Konusu

Moliere ismiyle tanınan Fransız oyun yazarının asıl adı Jean-Baptiste Poquelin’dir. Moliere 1622 yılında Paris’te dünyaya gelmiş ve 1673 yılında yine Paris’te hayata veda etmiştir. Moliere oyun yazarlığının yanı sıra oyunculuk da yapmıştır. Yazdığı oyunlar genelde komedi türündedir. En bilinen eserlerine örnek olarak; Cimri, Hastalık Hastası, Kibarlık Budalası, Kadınlar Okulu’nu gösterebiliriz. Bu yazımızda Moliere’in Cimri adlı oyunun konusu ve özetini anlatmaya çalışacağız. Kusurlarımız olursa lütfen mazur görün.

Moliere Cimri Özeti – Konusu

Paris’in zengin burjuvaları arsında Harpagon isminde birisi yaşamaktadır. Harpagon zenginlikte olduğu kadar cimrilikte de ileri derecededir. Sahip olduğu altınları adeta taparcasına sevmektedir. Hayatta en çok sevdiği şey paradır. En korktuğu şey ise parasının eksilmesi veya çalınmasıdır. Paralarını çalacakları korkusuyla herkesten şüphelenen Harpagon, altınlarını bir sandığa doldurarak evinin bahçesinde bir köşeye gömerek saklamaktadır. Cimri oyununun baş kahramanı işte bu bahsi geçen Harpagon’dur. Harpagon o kadar cimridir ki; hizmetçilerini sık sık perhize sokmakta, atlarının yemlerini günden güne azaltmaktadır.

Harpagon’un Cleante adında bir oğlu ve Elise adında bir kızı vardır. Harpagon’un evinde uşak olarak çalışan Valere isimli bir de delikanlı vardır. Harpagon’un güvendiği tek kişi Velere’dir. Uşak Valere ve Elise birbirlerini sevmektedirler. Ancak korktukları için bunu herkesten saklamaktadırlar. Harpagon’un oğlu Cleante ise Marienne adında bir kızı sevmektedir. Cleante de bunu Harpagon’dan saklamaktadır.

Bir gün  Harpagon kızı Elise’e onu senyör Anselme isminde ellili yaşlarında olan bir zengine vermek istediğini söyler. Çünkü Senyör Anselme, Elise’i çeyizsiz olarak almayı kabul etmiştir. Elise bu durumu kabul etmez. Harpagon aralarında hakemlik yapması için Valere’i çağırır. Valere Harpagon’un haklı olduğunu söyler.

Bu arada Cleante’nin onu sevdiğinden haberi olmadan Marienne ile evlenmek istediğini söyler. Durumu öğrenen Cleante Marienne’i kendisinin sevdiğini söyler ancak Harpagon’un Marienne’den vazgeçmeye niyeti yoktur. Cleante son çare olarak kendi uşağı olan Le Fleche’den yardım ister.

Ertesi günü akşam Harpagon’un evine kızını evlendirmek istediği Senyör Anselme davetli olarak gelir. Elise’nin elinden kaçacağını anlayan Valere Harpagon’la konuşmaya karar verir. Ancak isim belirtmeden konuşur. Bu arada Harpagon hazinesinin çalındığını öğrenir ve herkesten şüphelenmeye başlar. Valere’nin sözleri karşısında şaşıran Harpagon, parasını onun çaldığından şüphelenmeye başlar. Valere ona paradan değil kızı Elise olan aşkından bahsettiğini söyler. Aslında kendisinin küçük yaşta ailesini kaybettiğini ve buraya Napoli’den geldiğini söyler.

Senyör Anselme ona Napoli’de nerede yaşadığını babasının adının ne olduğunu sorar. Senyör Anselme de aslen Napoli’lidir. Valere durumunu açıklayınca Senyör Anselme onun yıllar önce kaybettiği oğlu olduğunu öğrenir. Konuşmaları duyan Marienne’de Senyör Anselme’nin kendisinin babası olduğunu, annesinin ona sık sık kendinden söz ettiğini anlatır.

Senyör Anselme yıllar önce kaybettiği karısını ve çocuklarını bulmuştur. Bu sırada Cleante babası Harpagon’a kayıp hazinenin yerini bildiğini ve Merienne’den vazgeçerse onu kendisine vereceğini söyler. Hazineyi Cleante’nin uşağı Le Fleche almış ve bunu teklif ettiğinde Marienne’den vazgeçeceğini söyleyerek Cleante’ye getirmiştir.

Anselme ailesine kavuştuğu gibi Harpagon’da hazinesine geri kavuşmuştur. Marienne’den vaz geçmiş ve yüklü bir çeyiz getirmesi karşılığında onun oğlu Cleante ile evlenmesine razı olmuştur. Valere Elise’i çeyizsiz olarak almak istediğinde onu da Valere vermeye razı olmuş, düğün masraflarını Valere’nin babası Senyör Anselme’nin karşılayacağını duyunca mutluluğu daha da artmıştır.

Moliere Cimri oyununun özetini elimizden geldiğince bu şekilde anlatmaya çalıştık. Hemen hemen her kitapçıda bulabileceğiniz bir eser olan Cimri, son derece eğlenceli bir kitaptır. Okurken çok eğleneceksiniz.

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com