İslami

Mevlid Kandili Ne Zaman 2018?

Bir hicri sene içerisinde eda edilen beş kandil günü vardır.Her yıl icra ettiğimiz kandillerden biri de Mevlid Kandili’dir. Mevlid Kandili peygamber efendimizin doğumunun sene-i devriyesini kutlamak amacıyla eda edilmektedir.

Peygamber efendimiz’in doğumu hicri takvimle Rebiul Evvel ayının on ikinci gecesine denk gelmektedir. Hicri takvim ile miladi takvim arasındaki on bir günlük fark nedeniyle Mevlid Kandili miladi olarak her yıl farklı bir tarihe denk gelmektedir.

Hal böyle olunca da mevlid kandili ne zaman sorusu hemen hemen her yıl tekrar gündeme gelmektedir.Mevlid Kandili 2018’in kutlanacağı tarih 19 Kasım Pazartesi’dir.

Mevlid Kandili ile ilgili dikkat çeken bir husus daha var. Daha önceki yıllarda 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum etkinlikleri vardı. Bu programlar her yıl aynı tarihte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizatörlüğünde gerçekleştiriliyordu. Bu durum vatandaşlar arasında kafa karışıklığına yol açtığından ve kandilin eda edilmesi gereken asıl tarihi geri plana ittiğinden tepki çekmekteydi.

Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı aldığı karar çerçevesinde 14-20 Nisan tarihleri arasında eda edilen Kutlu Doğum Etkinliklerini iptal etti. Bu karar dini çevrelerce ve vatandaşlarca olumlu karşılandı.

2018 yılı itibariyle kutlu doğum etkinlikleri tek çatı altında Mevlid Kandili haftasında eda edilmeye başlanacaktır.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir