martin-eden-ozeti-jack-london
Kitap Özeti - Edebiyat

Martin Eden Özeti ve Konusu – Jack London

Martin Eden, Jack London tarafından kaleme alınan ve dünya klasikleri arasında kabul edilen önemli bir romandır. Ünlü yazar bu romanı 1909 yılında kaleme almıştır. Kitap aslında bir başarı öyküsü olarak görülse de romanın özellikle son bölümlerine doğru ünlü düşünür Nietzsche’nin bireyciliğini ön planda tutan görüşlere oldukça fazla yer verilmiştir. Roman sürpriz bir sonla bitmektedir.

Martin Eden Kimdir?

Romanın baş kahramanı olan Martin Eden gemilerde ağır işçilik yaparak hayatını kazanmaya çalışan yirmi yaşında, sağlıklı, güçlü bir vücudu olan ve çalışkan bir işçidir. Gemilerde tayfa olarak yolculuk yapmadığı zamanların haricinde kız kardeşi ve eniştesi tarafından kendisine kiralanan odada yaşamaktadır. Arkadaş çevresi de tıpkı kendisi gibi hayatlarını zor şartlarda kazanan işçilerden oluşmaktadır.

Martin Eden Konusu

Martin Eden genel olarak akıcı bir romandır. Gemi işçisi bir gencin aşık olduğu kızı etkilemek ve onun seviyesine yükselebilmek için hayatındaki birçok şeyi değiştirerek nasıl ünlü bir yazar olduğu romanın ana konusudur. Ancak bu kolay bir süreç değildir, yazarlığa giden süreçte Martin bir çok zorlukla karşılaşacaktır. Fakat Martin’in içindeki arzu tüm bu zorlukların üstesinden gelme konusunda onu ikna edecek ve amacına ulaşmak için çaba harcamaktan asla geri durmayacaktır. Amacına ulaştıktan sonra ise Martin’in hayata bakış açısı değişecek ve kendisini farklı düşüncelerin içerisinde bulacaktır.

Martin Eden Özet

Gemi işçisi Martin, bir kavgada zengin ve soylu bir ailenin çocuğu olan Arthur isimli bir gencin hayatını kurtarır. Buna karşılık Arthur Martin Eden’i evinde yemeğe davet eder. Martin Eden daha önce hiç girmediği bir ortam olan burjuva sınıfına mensup bu insanların evinde yemeğe katılır. Ortama alışık olmadığı için oldukça zorlanır. Yemek esnasında Arthur’un Ruth ismindeki kız kardeşini görür ve ona aşık olur. Martin Eden Ruth’un edebiyat okuduğunu öğrendiğinde onu etkileyebilmek için yazar olmaya karar verir. Bu arada Ruth’da onun kuvvetli görünümünden etkilenmiş ve Ondan hoşlanmaktadır. Martin Eden yazar olma isteğini Ruth’a söyler ve ondan bu konuda kendisine yardımcı olmasını ister. Ruth Martin’e önce neleri öğrenmesi gerektiği konusunda yol gösterir.

Yazar olmaya karar veren Martin Eden hummalı bir şekilde çalışmaya başlar. Kötü alışkanlıklarını bırakır, artık günleri okumakla ve araştırmakla geçmektedir. Bir daha gemilere gitmemeye kararlıdır. Bir süre sonra yazmaya da başlar ancak yazıları dergiler ve yayınevleri tarafından geri çevrilir. Bu arada Ruth ile de görüşmeye devam eder. Ruth da ondan hoşlandığını söyler ve böylece ikili aşkları başlar.

Ancak Martin Eden’i bu seferde ekonomik sorunlar rahat bırakmaz. Kız kardeşinin yanındaki kiralık odasını bırakır ve Maria isimli yedi çocuklu bir kadının yanında oda kiralar. Maria’ya olan kira borcunu düzenli olarak ödeyemese de iyi kalpli Maria onun ileride ünlü bir yazar olacağına inanır ve Martin’e karşı hep iyi davranır. Aslında Martin’in bir yazar olabileceğine inanan tek kişi Maria’dır. Sevgilisi Ruth Martin’in yazarlık için uğraşmaktan vazgeçmesi ve düzenli gelir elde edebileceği bir işe girmesi için onu zorlasa da Martin bunu kabul etmez ve dergilere tekrar tekrar yazılar göndermeye devam eder. Ruth bu durumda ailesinin onayı olmadığı için ilişkilerinin devam edemeyeceğini söyler ve ayrılmak zorunda kalırlar.

Yazar olmak için büyük uğraşlar veren Martin Eden bir arkadaşı aracılığıyla sonunda amacına ulaşır. Daha önce reddedilen yazıları yayınevleri tarafından yüksek ücretler karşılığında alınmaya başlanır. Martin Eden hızla yayılan büyük bir üne kavuşur. Yüksek miktarlarda para kazanmaya başlar. Bu arada eski sevgilisi Ruth yeniden bir araya gelebileceklerini, artık ailesinin Martin’i çok sevdiğini söyler. Ancak Martin için durum başkadır. Artık hayata bakış açısı onu değiştirmiştir. Kazandığı yüksek miktardaki parayla kendisine oda kiralayan Maria’ya bir süt çiftliği eski arkadaşı Joe’ya da bir çamaşırhane satın alır. İşçilik zamanlarında beraber olduğu Lizzie’yi gece okuluna yazdırır. Bir zamanlar çok sevdiği şeyler artık Martin Eden’e bir eziyet gibi gelmektedir.

Artık hayattan hiçbir şekilde keyif alamayan Martin Eden bir gemi yolculuğuna çıkar. Amacı Haiti’ye gitmek ve oraya yerleşmektir. Ancak yolculuk esnasında Spiencer’in bir şiirini okur ve fikri değişir. Kendisine artık yaşama zevki vermeyen hayatına son vermeye karar verir ve kendini okyanusun serin sularına bırakır.

Martin Eden Kaç Sayfa?

Jack London tarafından kaleme alınan Martin Eden isimli roman, yayın evi ve baskılara göre değişiklik gösterse de 350 sayfa civarındadır.

Martin Eden Filmi

2019 yılında Martin Eden isimli film vizyona girmiş ve izleyicilerle buluşmuştur.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com