Genel Güncel

Kazanma İsteği – Kaybetme Korkusu

Hepimizin türlü hayalleri vardır. Yaşadığımız çevreye göre, yaşımıza göre, cinsiyetimize göre, sosyal konumumuza göre sürekli değişir bu hayaller. Bazen bir devlet başkanı oluruz hayalimizde; ve uyguladığımız olağanüstü yönetim stratejisi ile devletimizi refah düzeyi en yüksek  ülke konumuna getiririz.

Bazen de bir futbolcuyuzdur. Şampiyonlar Ligi’nde final maçına çıkarız ve maçın sonlarına doğru attığımız nefis golle takımıza kupayı kazandırırız. (Ben genelde asist yaparım). Bazen bir film kahramanıyızdır ve insanlara yardım etme konusunda ne Betmen ne de Süpermen elimize su dökemez. Hayal dünyasının renkli seçenekleri işte böyle uzar gider. ( Kızların hayallerinde ne gibi süper kahramanlıklar yaptıkları hakkında bir fikrim yok)

Bu hayaller pek tabii uçuk  hayaller. Gerçekleştirilmeleri mümkün olmayan hayaller. ( En azından belli bir yaştan sonra). Bir de gerçekleştirilmesi mümkün olan hayaller vardır. Daha rahat bir ev, iyi bir araba, rahat bir iş gibi. Ama çoğunlukla bu hayaller de gerçekleşmez.

Neden peki? Cevap çok basit : Çünkü hayalimizi gerçekleştirmek için bir türlü harekete geçemeyiz de ondan. Tembellik bir türlü bırakmaz yakamızı. Kimi zaman da çekingen davarınız girişkenlik gösteremeyiz.

Katıldığım bir eğitim seminerinde konuşmacı şöyle demişti : ” Kazanma isteğiniz kaybetme korkunuzun önünde olmazsa asla büyük işler başaramazsınız. Ve sizi büyük işlerden alıkoyan şey kaybetme korkunuzdur.”

Düşündüğümüz zaman gerçekten de tam isabet söylenmiş bir söz. Kaybedecek bir şeyimiz olmamasına rağmen yine de kaybetmekten korkarız. Çünkü kaybettiğimizde hemen bir özgüven ve motivasyon kırılması yaşarız. Hevesimiz kaçtığı için çoğumuz tekrar başarmayı denemez. Ve hayalimiz yine hayal olarak kalmaya devam eder.

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir