jose-saramago-kopyalanmis-adam-ozet-konusu
Kitap Özeti - Edebiyat

Jose Saramago Kopyalanmış Adam Özet – Konusu

Jose Saramago Kopyalanmış Adam Konusu

Dünya edebiyatının ünlü yazarlarından biri olan Jose Saramago, Portekiz’de doğup büyümüştür. Yazdığı eserler 25 farklı dile çevrilmiş ve dünyanın birçok yerindeki okuyucularıyla buluşmuştur. Saramago’nun diğer kitaplarını okuyanlar bilirler; Saramago eserlerini kendine has yöntemlerle kaleme alır. Yazım kurallarına pek riayet etmez. Kopyalanmış Adam kitabında da Saramago, konuşma çizgilerine ve noktalama işaretlerine yer vermemiştir.

Jose Saramago’nun Kopyalanmış Adam kitabının konusunu birbirinin tıpatıp aynısı iki insanın başından geçen olaylar oluşturmaktadır. Bu kitap “Düşman “ adı verilen bir filmle sinemaya da uyarlanmıştır.

Jose Saramago Kopyalanmış Adam Özet

Metropol şehirlerden birinde Tertuliano Maximo Afonso isminde bir tarih öğretmeni yaşamaktadır. Maximo Afonso karısından ayrılmıştır ve Maria da Paz isminde bir kadınla ilişki yaşamaktadır. Ancak ilişkileri son zamanlarda pek de iyi gitmemektedir. Hatta Maximo Afonso, Maria da Paz’dan ayrılmayı düşünmektedir. Zaman zaman Maria da Paz evine gelse de Maximo Afonso genellikle evinde kendi başına olmaktadır.

Sürekli aynı şeyleri tekrar edip duran bir hayatı olduğu için Maximo Afonso sıkılmaya başlamıştır. Bu durum Maximo Afonso’nun hareketlerine de yansımaktadır. Okuldaki öğretmenler odasında oturduğu bir sırada matematik öğretmeni ile aralarında bir konuşma geçer ve tüm garip olaylar bu andan sonra başlar.

Tertuliano Maximo Afonso’nun son zamanlarda sıkıntılı olduğunu düşünen matematik öğretmeni ona zaman zaman film izlemesini tavsiye eder. Maximo Afonso sinema kültürü olmadığını sinemaya neredeyse hiç gitmediğini söyler. Matematik öğretmeni, film izlemek için ille de sinemaya gitmenin şart olmadığını video kaset satan dükkanlardan film satın alabileceğini hatta satın almak istemiyorsa kiralayabileceğini söyler.

Maxsimo Afonso matematik öğretmenine, kendisine tavsiye edeceği bir fil olup olmadığını sorduğunda, matematik öğretmeni ona “Arayan Bulur” isimli bir komedi filmi tavsiye eder. Tertuliano Maxsimo Afonso iş çıkışı evine dönerken bir videocuya uğrar ve “Arayan Bulur” isimli filmi kiralar.

Akşam yemeğini yedikten sonra filmi izler ve yatar. Ancak aradan birkaç saat geçtikten sonra huzursuz bir şekilde uyanır. Sanki evde kendinden başka biri daha vardır. Yatağından kalkar ve evde birinin olup olmadığını kontrol eder. Ancak kimseyi bulamaz.

Kısa bir duraksamanın ardından kendisini uykusundan eden ve evde bir olduğu hissini veren şeyin izlediği film olduğunu anlar. Filmi yeniden izlemeye başlar. Filmin sonlarına doğru bir sahne dikkatini çeker. Sahneyi başa alır ve filmi duraklatır. Film sahnesinde otel resepsiyonisti rolünde olan adam tıpkı kendisine benzemektedir. Ancak tek fark adamın bıyıklı olması Maxsimo Afonso’nun ise tıraşlı olmasıdır. Birden kendisinin beş yıl önce bıyıklı olduğunu hatırlar.

Büyük bir huzursuzluk hisseden Maximo Afonso adamın kim olduğunu bulmaya karar verir ve ertesi günü yine aynı videocuya giderek dün kiraladığı filmi satın almak istediğini ve aynı film şirketine ait diğer filmleri de almak istediğini söyler. Filmleri alan Maximo Afonso hafta sonu evde filmleri seyretmeye başlar ve aynı adamı filmlerin neredeyse hepsinde farklı farklı rollerde görür.

Film sonlarındaki isim listelerini tek tek kontrol eder ve sonunda adamın ismine ulaşır. “ Daniel Santa-Clara”. Maximo Afonso’ Daniel Santa-Clara ile yüz yüze gelebilmek için adamın adresini bulmaya çalışır ve sonunda bulur. Bu arada sağduyusu Maximo Afonso’yu bu işe son vermesi için sürekli uyarmaktadır. Ama Tertuliano Maximo Afonso kararını vermiştir. Daniel Santa-Clara’yı bulacaktır.

Araştırmalarına devam eden Maximo Afonso, Daniel Santa-Clara isminin adamın sahne ismi olduğunu ve gerçek isminin Antonio Claro olduğunu öğrenir. Daha sonra damın evine telefon eder ve Antonio Claro ile konuşur. Kendisinin tıpa tıp bir benzerinin olduğunu öğrenen Antonio Claro da tıpkı Maximo Afonso gibi hem huzursuzluğa hem de meraka kapılır ve Tertuliano Maximo Afonso ile buluşmaya karar verir.

Buluşmak için Antonio Claro’nun şehirden uzaktaki kır evini tercih ederler. Çünkü ikisi de kendilerinden başkasının bu benzerliği bilmesini istememektedir. Kararlaştırdıkları günde kır evinde buluşurlar. Maximo Afonso, Antoni Claro’nun evli olduğunu daha önceden bilmektedir. Antoni Claro’da Maximo Afonso’nun Maria da Paz ile olan ilişkisini öğrenir.

Şehre geri döndüklerinde Maximo Afonso birkaç günlüğüne annesinin yanına gider ve tüm olup biteni annesine anlatır. Annesi ile konuştuktan sonra Maria da Paz’a karşı olan hisleri değişir ve ona evlenme teklif etmek üzere şehre döner.

Ertesi gün Antonio Claro kılık değiştirerek Maximo Afonso’ya sürpriz bir ziyaret yapar. Maria da Paz’ı kır evine davet ettiğini ve geceyi onunla geçireceğini söyler. Tabi Maria da Paz durumdan habersizdir. Antoni Claro’yu Tertuliano Maximo Afonso sanmaktadır. Maximo Afonso bu duruma karşı çıksa da Antonio’nun tehditleri karşısında çaresiz kalır ve onu engelleyemez. Antoni Claro kendi kimliklerini ve alyansını evde bırakır, Maxsimo Afonso’nun kimliklerini ve arabasını alarak gider.

Atonio Claro’dan intikam almak isteyen Maximo Afonso derhal Antonio’nun evine gider ve geceyi Antonio’nun karısı Helena ile beraber geçirir. Tabii Helena da Maximo Afonso’yu Antonio Claro zannetmektedir. Maximo Afonso intikamını kendi gözleriyle görmesi için Antonio Claro’nun eve gelmesini bekler ancak öğlen olmasına rağmen Antonio eve gelmez.

Bir süre daha bekledikten sonra Maxsimo Afonso evden çıkar ve bir telefon kulübesinden Maria da Paz’ın iş yerine telefon ederek onunla görüşmek istediğini söyler. Aldığı cevap karşısında ise adeta yıldırım çarpmışa döner. Aldığı cevap şudur: “ Maria da Paz bu sabah nişanlısı ile beraber bir trafik kazasında öldü.

Bir müddet sonra kendine gelen Maxsimo Afonso, hayatına Antonio Claro olarak devam etmeye karar verir. Maximo Afonso’ya bir gün bir telefon gelir. Maximo Afonso telefonu açtığında karşıdaki ses; Daniel Santa-Clara ile mi görüştüğünü sorar. Evet cevabını verir Maximo Afonso. Ve sonrasında kendisinin Antonio Claro’ya ilk telefon ettiği zamanki konuşmanın aynısı geçer. İkili buluşmaya karar verir. Maxsimo Afonso buluşmak için şehrin dışındaki bir ormanlık alanı tarif eder ve silahını yanına alarak buluşma yerine doğru yola çıkar.

Jose Saramago Kopyalanmış Adam romanının özeti bu şekildedir. Özet biraz uzun ve karmaşık olmuş olabilir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir