john-steinbeck-bitmeyen-kavga-ozeti
Kitap Özeti - Edebiyat

John Steinbeck – Bitmeyen Kavga Özeti

Amerikalı yazar John Steinbeck 1902 yılında California’da doğmuş ve 1968 yılında vefat etmiştir. Yazar eserlerinde hayatın zorluklarını ve zor koşullarda hayatlarını devam ettirmeye çalışan toplulukları anlatmaktadır. Nitekim kendisi de çocukluk ve gençlik yıllarında birçok farklı işte ücretli işçi olarak çalışmıştır.  Kitaplarından bazıları sinemaya da uyarlanmıştır. Bitmeyen Kavga romanı da sinemaya uyarlanan eserlerinden birisidir. John Steinbeck’in romanları son derece akıcı ve sürükleyicidir. Ünlü yazar eserlerinde sade bir dil kullanmıştır.

Bitmeyen Kavga Konusu

John Steinbeck Bitmeyen Kavga romanında meyve toplayıcılığı yaparak hayatlarını kazanmaya çalışan mevsimlik işçilerin yaşadıkları sıkıntıları ele almaktadır. İççi destekçisi örgütlerden birine mensup iki genç; Mac ve Jim, Torgas Vadisindeki elma toplayıcı işçilerin bulundukları kampa giderler ve işçileri kendilerini ağır koşullar altında çalışmaya mahkum eden mülk sahiplerine karşı haklarını aramaları konusunda örgütlerler. Bitmeyen Kavga kitabının konusunu Mac ve Jim’in işçi kampında geçirdikleri süreç oluşturmaktadır.

John Steinbeck – Bitmeyen Kavga Özeti

Kararlı ve idealist bir genç olan Jim Nolan işçilerin haklarını savunmak ve işçiler için kalıcı ve ileriye dönük eylemler yapabilmek için partiye (sosyalist parti) üye olmaya karar verir. Partide kendisi gibi idealist bir genç olan Mac ile tanışır. Mac’le birlikte ilk eylem planlarını oluştururlar. Parti adına Jim’in yapacağı ilk icraat Mac’ile birlikte Torgas Vadisi’ne gidip mevsimlik çalışan ve mülk sahiplerinin elmalarını toplayan işçileri haklarını kazanmak üzere örgütlemek ve onları mülk sahiplerine karşı harekete geçirmektir.

Jim ve Mac işçi kılığında vadiye giderler ve elma toplayıcılarının arasına karışıp eylemlerini gerçekleştirmek üzere fırsat aramaya başlarlar. Bu sırada işçilerin sözüne itibar ettikleri ve bir nevi onların doğal lideri konumundaki London ile tanışırlar. London’un gelini Lisa hamiledir ve doğum sancıları başlar. Mac adeta bir doktor gibi Lisa’ya sağlıklı bir doğum yaptırır ve bu sayede London’un dostluğunu kazanır. Aralarındaki samimiyet ilerlediğinde London’un çalışma şartlarından memnun olup olmadığını sorar ve London memnuniyetsizliğini dile getirir. Böylece Mac ve Jim çalışmalarından London’a da bahsederler ve planlarına onu da dahil ederler.

İşçiler ücretlerinin düşürülmesi sebebiyle zaten mutsuzdurlar. Birkaç gün sonra yaşlı bir işçi kendisine verilen dayanıksız merdivenden düşer ve kalça kemiğini kırar. Bu durum işçileri daha da huzursuz eder. Mac ve Jim harekete geçerler ve London’un da desteğiyle işçileri grev yapmaya çağırılar. İşçiler grev yapmayı kabul eder. Mülk sahipleri işçileri grevden geri döndürmek isterler ama başarısız olurlar. Bu durumda mülk sahipleri işçilerden kendi mülkiyetlerindeki toprakları terk etmelerini isterler.

Mac; bölgedeki parti sempatizanlarından olan seyyar lokantacı Al ile konuşur ve işçileri Al’in babası Anderson’un arazisinde konaklatmak için çalışmaya başlar. Arazi sahibi Anderson elmalarının ücretsiz toplanması karşılığında pek gönüllü olmasa da Mac’in teklifini kabul eder. Böylece işçilerin yeni kampı Anderson’un arazisine kurulur.

Bu arada bölgedeki diğer mülk sahipleri işçilerin grevden dönmeyeceklerini anladıkları zaman grev kırıcılar getirmeye karar verirler. Bu durumu öğrenen Mac ve Jim grev kırıcıların bölgede çalışmasını engellemek için hareket başlatırlar. Polisin de dahil olduğu bazı çatışmalar çıkar ve bu çatışmalarda can kayıpları yaşanır. Jim omuzundan vurulur ve yaralanır. Grev kırıcıların arasına gizlice karışan ve onları işçilerin tarafına çekmeye çalışan Joy vurularak öldürülür. Bölgedeki bazı gruplar tarafından Anderson’un çiftliği yakılır.Tüm bu gelişmeler işçilerin bir kısmının direncini kırarken bir kısmını daha da öfkelendirir. İlerleyen günlerde daha büyük bir hareket başlar. Ve bu sırada Jim vurulur ve öldürülür. Ancak kavga devam edecektir.

İşçiler bu kavgayı belki kazanamamıştır ancak ileriki dönemler için bu olaylar işçiler açısından olumlu sonuçlar doğurmuş ve kavganın daha da güçlenmesini sağlamıştır.

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com