İslami

İlk Müslümanlardan Ayyaş Bin Ebi Rebia

Peygamber efendimiz risalet vazifesine başladığında birkaç kişi hariç Kureyş’in büyük çoğunluğu ona karşı çıktı. Gelenek ve törelerine sıkıca bağlı olan Kureyşliler, İslam’ın güzelliğinin ve hakikatin ışığının farkına varamıyorlardı bir türlü.

Kureyşliler arasında boy gösteren kabile çekişmesi hat safhalardaydı. Peygamber efendimizi inkar edenlerden bir kısmının inkar sebebi, peygamber efendimizle farklı kabilelere mensup olmaktı. Peygamber efendimiz Abdimenaf kabilesinin Haşimoğulları kolundandı. Abdimenaf ve Haşimoğulları ile en fazla rekabet eden kabile ise Mahzumoğulları kabilesi idi. Bu kabilenin ileri gelenleri Amr bin Hişam ( Ebu Cehil ) ve Velid bin Muğire idi.

Ancak Kureyşlilerin içinde İslamın nurunu görmezden gelmeyen, gönlünü hakikatin güzelliğine kapalı tutmayan kimseler de vardı. Bunlardan birisi de Ebu Cehil’in anne bir öz kardeşi olan Ayyaş bin Ebi  Rebia idi.

Ayyaş bin Ebi Rebia Müslüman oluşunu gizli tutuyordu. Çünkü o dönemde müşrikler Müslümanlara karşı en şiddetli baskıları uyguluyor, türlü işkenceler yapıyorlardı. Bir süre sonra Ayyaş Bin Ebi Rebia’nın Müslüman olduğu anlaşıldı. Ayyaş’ın Müslüman olmasına çok öfkelenen kardeşi Ebu Cehil onu hapse attı, çeşitli baskılar yaptı ancak Ayyaş dininden vazgeçmedi.

Ayyaş bin Ebi Rebia Hazreti Ömer’in de yakın arkadaşıydı. Hicret zamanı gizlice Hazreti Ömer’e yetişerek onunla beraber Medine’ye girdi.  Onun gizlice Medine’ye hicret ettiğini haber alan Ebu Cehil hemen peşine düştü ve Medine’de onu buldu. Ona gidişinden dolayı annesinin çok üzüldüğünü ve hasta düştüğünü o dönene kadar yemek yememeye yemin ettiğini söyledi. Hazreti Ömer bunun bir kandırmaca olduğunu söylese de Ayyaş gerçek olduğuna inandı ve dayanamayarak annesini görmek üzere geri döndü.

Mekke’ye döndüklerinde Ebu Cehil onu tekrar hapsetti. Ebu Cehil öldükten sonra da oğlu İkrime onu muhasara altında tutmaya devam etti. Bu sebeple Ayyaş bin Ebi Rebia Bedir ve Uhud savaşlarına katılamadı. Peygamber efendimiz Ayyaş bin Ebi Rebia’nın kurtulması için hep dua ederdi. Nihayet zincirlerinden kurtulan Ayyaş tekrar Medine’ye geldi ve Peygamber efendimize kavuştu.

Suriye’nin fethi için çıkılan seferlere katılan Ayyaş, Yermük Savaşı sırasında Müslümanların geri çekilmeye başladıkları bir anda yeğeni İkrime ile beraber kahramanca ileri atıldı ve orada şehit düştü.

Allah Teala bizleri O’nun şefaatine nail eylesin…

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir