hz-omer-nasil-halife-oldu
İslami

Hz. Ömer Nasıl Halife Oldu?

Daha önceki bir yazımızda Hazreti Ebubekir’in nasıl halife olduğunu anlatmıştık. Bu yazımızda ise Hz. Ömer nasıl halife oldu konusunu temel hatlarıyla ele alacağız.

Bildiğimiz üzere Peygamber efendimiz kendisinden sonra halifelik makamına kimin getirilmesi gerektiğine dair bir isim söylememiştir. Böylece Müslümanlar efendimizden sonra Hazreti Ebubekir’e biat etmişlerdi.

Hazreti Ebubekir iki yılı aşkın bir süre boyunca halifelik işini hakkıyla eda etti. Bu süre sonunda hastalandığında ise artık ahirete göçme zamanının geldiğini anlamıştı. Hazreti Ebubekir’e halifeliği zamanında en çok yardım eden Hz. Ömer’di. Aynı şekilde bir süre sonra Hazreti Ali’de şuraya katılarak yönetimde söz sahibi olmuştur.

Hz. Ebubekir hastalığı iyice arttığında yanına Ebu Ubeyde’yi çağırdı ve Ömer hakkında ne düşündüğünü sordu. Ebu Ubeyde onun emin bir mümin olduğunu söyledi. Daha sonra Hazreti Osman’ı çağırıp aynı soruyu ona da sordu. Hz. Osman da Ebu Ubeyde gibi olumlu cevap verdi. Talha’ya aynı soruyu sorduğunda Talha; Hz. Ömer’in kaba ve sert olduğunu söyleyince Hz. Ebubekir, “ Ömer’in sertliği İslam içindir ” şeklinde cevap verdi.

Hz. Ebubekir bir vasiyet yazdırdı. Vasiyetine kimin halife olmasını istediğini de yazdı. Bu sırada ashabın bir kısmı da onun evinin önünde toplanmıştı. Evin penceresinden dışarı doğru baktı ve : “ Benden sonra halife olmasını istediğim bir kişiyi bu vasiyete yazdım. Razı mısınız?” diye sordu. Sahabeler razıyız dediler.

Ancak Hazreti Ali (r.a ): ” Ömer bin Hattab’dan başkasına razı olmayız”. Diye cevap verdi. Hazreti Ebubekir de : ” Yazdığım kişi odur.” dedi. Ve böylece Hazreti Ebubekir henüz hayatta iken Hazreti Ömer halife seçilmiş oldu. Ve onu ilk tebrik eden de Hazreti Ali oldu.

Hz. Ömer nasıl halife oldu sorunun cevabı İslam tarihi kaynaklarında işte bu şekilde geçmektedir. Konuyla ilgili TDV Ansiklopedisi ve Ahmet Cevdet Paşa’nın Kısas-ı Enbiya ve Tevarih-i Hulefa isimli eserinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir