hz-ali-nasil-halife-secildi
İslami

Hz. Ali Nasıl Halife Oldu?

Hz. Ali nasıl halife oldu sorusunu cevaplarken, öncelikle onun kendinden önceki üç halife dönemindeki rolünü de belirtmemiz gerekir.

Hazreti Ali, Hazreti Ebubekir halife seçildiğinde bir müddet biat etmemiş, daha sonra biat etmiştir. Biat ettikten sonra dinden dönen kabilelerle yapılan savaşlarda kumandanlık yapmıştır. Şura heyetinden olmuştur.

Hazreti Ömer’in halifeliği zamanında ise Hazreti Ali daha aktif bir rol üstlenmiştir. Hz. Ömer’in baş danışmanı olmuştur. Hatta Hz. Ömer’in isteği üzerine Medine’deki şer’i davaları çözme işini üstlenmiştir.

Nitekim Hz. Ömer’in de ona çok kıymet verdiği ortadadır. Kendisi ordu ile birlikte İran seferine katılmak istediği zaman yerine vekil olarak Hazreti Ali’yi bırakmayı düşünmüştür. Hatta onun hakkında : “ Ali’nin olmadığı bir yerde yaşamaktan Allah beni korusun.” dediği kaynaklarda yazılıdır.

Hazreti Osman döneminde Hz. Ali yine danışmanlık yapardı. Şura heyetinin en önemli üyelerindendi. Ancak bir zaman sonra Mervan bin Hakem halifeye baş danışman olunca özellikle Hazreti Ali’nin görüşlerine karşı bir tutum sergilemeye ve kendi görüşlerini Halifeye kabul ettirmeye başladı.

Bunun sonucunda Hazreti Ömer’in idaresinde iken çok zorlanan ve Hazreti Osman’ın otoritesinde biraz zayıflama gören valiler, başlarına buyruk hareket etmeye başladılar. Bunun üzerine idarelerinde bulunan halklar valilerden şikayetçi oldular. Bu durumu halifeye bildirmek için de Medineye çok kalabalık bir gurupla geldiler. Hazreti Osman onların isteklerini yerine getirmek isterken Mervan buna engel oldu ve fitne ateşini alevlendirdi.

Medineye gelen gurup Hazreti Osman’dan Mervan.bin Hakem’i kendilerine teslim etmesini istedilerse de Hz. Osman bunu kabul etmedi. Böylece isyancılar Hz. Osman’ın evini kuşattılar. Hz. Ali oğulları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in eline kılıçlarını vererek Hazreti Osman’ın kapısının önüne nöbetçi yaptı ve isyancılardan kimseyi içeri bırakmamalarını söyledi.

Medinelilerden bazı kimseler de gelip kapıda nöbet beklemeye başlayınca isyancılar kapıdan içeri giremediler. Ancak evin arka tarafından duvarı yıkarak içeri giren bir grup isyancı Osman-ı Zinnureyn’i ( radiyallahu anh ) Kuran-ı Kerim okurken şehit ettiler.

Hazreti Osman’ın şehadetinden sonra Medineliler’in isteği üzerine Hazreti Ali hilafetini ilan etti ve halk da ona biat etmeye başladı. Böylece Hazreti Ali dördüncü raşit halife olmuş oldu.

Hazreti Osman’ın şehadetine kadar uzanan süreçte belirtilmesi gereken çok ayrıntı vardır. Ancak bizim asıl değinmemiz gereken nokta Hz. Ali nasıl halife oldu sorusu olduğundan diğer meseleleri farklı makalelerde dile getirmeye çalışacağız.

 

 

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir