Genel İslami

Hazreti Ömer ve Adalet

Adalet deyince aklınıza kim geliyor? Benim aklıma gelen ilk isim Hazreti Ömer. Eminim bir çoğumuzun da öyledir. Çünkü nesillerden beri onun adaleti anlatıla gelmiştir. Hazreti Ömer hakkında biraz bilgi verelim.

Ömer bin Hattab; Kureyş kabilesinin Adiyy  oğullarındandı. Heybeti,  cesareti ve sertliği ile Kureyş arasında nam salmıştı. Aynı zamanda görüş sahibiydi ve kararlı bir yapısı vardı. İlk başlarda peygamber efendimize karşı çıkanlar arasındaydı.

Ama onun karşı durma gerekçesi diğer müşriklerle aynı değildi. Müşriklerin önde gelenleri otorite ve mal mülk kaygısı sebebiyle İslamiyete karşı çıkarken Ömer bin Hattab inancına olan bağlılığı ve kavmine olan sevgisi sebebiyle bu yeni dini kabul etmiyordu. Hatta müşriklerin islamiyetin yayılmasını engellemek için yaptıkları toplantılarda zaman zaman dayısı Ebu Cehilin aleyhine konuştuğu da oluyordu.

Velhasılı kelam cahiliyenin çukurunda daha fazla kalamayan Ömer bin Hattab müslüman oldu. Hicret ederken tek başınaydı. Bedir, Uhud, Hendek ve diğer savaşlarda müşriklere karşı savaştı. Hazreti Ebubekir’in halifeliği zamanında baş danışmanlık yaptı. Hazreti Ebubekir vefatına yakın müslümanlara Ömer’i halife seçmelerini tavsiye etti ve müslümanlar da onun halife olması konusunda söz birliği ettiler.

Hazreti Ömer hilafeti boyunca adaletten bir nebze sapmadı. Valilerine hiç tölerans tanımadı. Kimseye bir ayrıcalık vermedi. Ona işlerinde en çok yardım edenler Hazreti Ali ve Hazreti Osman idi. İdari işlerinde şura heyetine danışarak karar alırdı ve kararlarını uygularken kimsenin kınamasından çekinmezdi, onun için Hakk’ın yanında olmak her şeyden önemli idi.

Hazreti Ömer, müminlerin emiri ünvanını taşımasına rağmen yamalı bir cübbe ile gezerdi. Mescidde kumların üzerinde uyurdu. Onu daha önce görmeyen yabancılar onun müminlerin emiri olduğuna inanamazlardı.

Bir gece Medine’nin kenar sokaklarında gezerken bir yerden ağlama sesleri duydu ve oraya yaklaştığında çocuklarıyla beraber bir kadın gördü. Yaklaşmak için izin aldı ve yanlarına gitti. Çocukların neden ağladığını sorunca kadın açlıktan ağladıkların ve karşısındaki adamın halife olduğunu bilmeden Allah’ın bunun hesabını halifeden soracağını söyledi. Hazreti Ömer :” Senin  bu durumda olduğunu halife nereden bilsin” dedi. Kadın : ” Bilemeyecekse neden halife oldu.” cevabını verince Hareti Ömer ” Doğru söyledin.” dedi ve hemen yiyecek bir şeyler getirdi ve kadına ertesi sabah halifenin huzuruna çıkmasını halifenin onun geçimini temin edeceğini söyledi.

Yine bir gün otlakta gezerken bazı develerin diğerlerinden daha besili olduklarını gördü. Besili develerin kime ait olduklarını sordu ve develerin oğlu Abdullah’a ait olduğunu öğrendi. Bu duruma çok kızan Hazreti Ömer , develerden bir kısmını devlet hazinesine zimmetledi.

İşte bunlara benzer daha kim bilir nice hadise var Ömer ve adalet sözcüklerinin yan yana anılmasına sebep olan.Onun gibi adil birisi bir daha gelir mi bilinmez ama biz şu duayı sık sık tekrarlayalım. Allah bizi adaletten sapanlardan eylemesin.

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir