İslami

Hazreti Ebubekir’in Hayatı Kısaca

Hazreti Ebubekir radiyallahu anh, peygamber efendimizin en yakın dostudur. Hayatının sonuna kadar efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e en yakın olan kişilerden biri olmuştur.

Hazreti Ebubekir ‘in Hayatı

Hazreti Ebubekir’in hayatı kısaca şu şekildedir: Hazreti Ebubekir Kureyş’in Teym kabilesindendir. Asıl adı Aldulkabe’dir. Babasının adı Ebu Kuhafe’dir. Hazreti Ebubekir Müslüman olduktan sonra peygamber efendimiz onun adını Abdullah olarak değiştirmiştir.

Hazreti Ebubekir, islamiyetten önce de peygamber efendimizle çok yakın arkadaştı. Cahiliye adetlerinden uzak duruyordu. Ahlak ve erdemlilik bakımından Kureyş’in en ileri gelenlerinden birisi idi. Çok cömert ve yardımseverdi.

Hazreti Muhammed’e (s.a.v) peygamberlik gelince; O’na iman eden ilk yetişkin erkek olma şerefine nail olmuştur. Daha sonra başta Hazreti Osman olmak üzere Kureyş’in bazı ileri gelen kimselerinin de Müslüman olmasına vesile olmuştur.

Müşriklerin Müslümanlara eziyetleri başlayınca, müşriklerin elinden köleleri satın almış ve azat etmiştir. Umeyye bin Halef’in elinden Bilal-i Habeşi’yi satın almış ve hayatını kurtarmıştır. Ayrıca hayırda her zaman en önde olmuş, boykot yıllarında Haşimoğulları’na gizli gizli yardımlarda bulunmuştur.

Hazreti Ebubekir, peygamber efendimizin hicret arkadaşıdır. Bu kutsal ve değeri ölçülemeyecek mübarek görevi Allah Teala Hazreti Ebubekir’e nasip etmiştir. Hicret esnasında peygamber efendimizle birlikte Sevr mağarasında saklanmış, daha sonra Medine’ye kadar efendimize eşlik etmiştir.Peygamber efendimizle birlikte bütün savaşlara katılmıştır.

Hazreti Ebubekir’le ilgili merak dilen sorulardan biri de Hazreti Ebubekir Peygamberimizin neyi olur sorusudur. Hazreti Ebubekir peygamber efendimizin kayınpederidir. Peygamberimizin eşlerinden olan Hazreti Aişe’nin babasıdır.

Hazreti Ebubekir peygamber efendimizden sonra ilk halife olan kişidir. Raşit halifelerin ilkidir. 2 yıl kadar halifelik yapmıştır. Hilafeti sırasında iç karışıklıklarla uğraşmış, islamdan ayrılan kabilelerle savaşlar yapmış ve yeniden düzeni sağlamıştır. Medine’de vefat etmiş ve Cennet’ül Baki’de peygamber efendimizin yanına defnedilmiştir. Hazreti Ebubekir Sıddık’ın hayatı kısaca bu şekildedir.

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir