hz-ebubekir-nasil-halife-oldu
İslami

Hazreti Ebubekir Nasıl Halife Oldu?

İslam tarihi içerisinde özellikle dört büyük halife dönemi, üzerinde önemle durulan konulardandır. Peygamber efendimizin (s.a.v) ahirete intikalini ardından otuz yıllık süre içerisinde sırasıyla;  Hazreti Ebubekir, Hazreti Ömer, Hazreti Osman, Hazreti Ali ve Hazreti Hasan radiyallahü anhüma ( Allah onlardan razı olsun) halifelik görevini üstlenmişlerdir.

Hazreti Ebubekir Nasıl Halife Oldu?

İlk halifenin seçimi ile ilgili en merak edilen husus, halifenin seçimle mi yoksa vasiyet üzerine mi seçildiğidir. Hazreti Ebubekir vasiyetle halife olmadığı gibi, ( Peygamber aleyhisselam kendisinden sonra kime biat edileceği ile ilgili bir vasiyet bırakmamıştır.) ashabın hepsinin katıldığı bir seçimle de halife olmamıştır. Hazreti Ebubekir’in halifeliği şu şekilde olmuştur:

Resulullah henüz ahirete intikal etmiş ve defin işlemleri henüz yapılmamıştı. İçlerinde Hazreti Ebubekir ve Hazreti Ali’nin de olduğu yakınları tarafından defin hazırlıkları yapılmaktaydı. Bu sırada ise Ensar’ın ileri gelenleri Ben-i Sakife denilen yerde toplanmış halifelik hakkında konuşuyorlardı. Bu durum Hazreti Ömer’e bildirildiğinde hemen Hazreti Ebubekir’i çağırttı.

Hazreti Ebubekir ve Hazreti Ömer yanlarına Ebu Ubeyde bin Cerrah’ı da alarak Beni Sakife’ye vardılar. Bu sırada Evs ve Hazrec kabileleri Sad bin Ubade’nin halifeliği konusunda anlaşmak üzere idiler. Hazreti Ebubekir orada güzel bir konuşma yaparak, halifenin Kureyş’ten olması gerektiğini söyledi. Medineli Müslümanlar ise kendilerinin İslama daha çok hizmet ettiklerini, halifeliğinde kendilerinin hakkı olduğunu söylediler.

Bunun üzerine Hazreti Ebubekir doğru söylediklerini, onların İslama olan hizmetlerinin büyük olduğunu ancak diğer Arap kabilelerinin Kureyş harici başka bir kabileye tabii olmayı kabul etmeyeceklerini söyleyince Medineliler ikna olmaya başladılar.

Hazreti Ebubekir bir eliyle Hazreti Ömer’in diğer eliyle Ebu Ubeyde’nin ellerini tutup havaya kaldırdı ve gelin bu ikisinden birine biat edelim dedi. Ancak Hazreti Ömer ve Ebu Ubeyde ( Allah onlardan razı olsun) Hazreti Ebubekir dururken onun önüne geçebilecek mertebede olmadıklarını söylediler ve gelin hep birlikte Ebubekir’e biat edelim dediler. Bunun üzerine orada bulunanların çoğu da bunu kabul etti ve böylece Hazreti Ebubekir ilk islam halifesi olmuş oldu.

Sahabe-i kiramın bir kısmı ilk başta Hazreti Ebubekir’e biat etmedi. ( Bu konuyu başka bir yazıda ele alacağız.) İşte Hazreti Ebubekir Nasıl Halfe Oldu sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir.

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir