evde-mevlut-okutmak
İslami

Evde Mevlit Okutmak İstiyorum

Mevlit, peygamber efendimiz hayatta iken uygulanmamış, sonraki zamanlarda gelenek haline gelmiş bir uygulamadır. Evde mevlit okutmak istiyorum, acaba dinen bunun hükmü nedir diyorsanız; ehli sünnet inancına göre evde mevlit okutmak caizdir ve sevaptır.

Bu hususta sünni ulemanın görüşleri mevcuttur. Büyük veli ve alim Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri mevlit okutma konusunda şöyle buyuruyor : ‘’Mevlid okunurken hazır bulunan ve mevlid-i şerifi edep ve hürmetle dinleyen kişi Allah’ın izniyle imanını kurtarır.’’

İmam-ı Şafii ise şöyle buyurmaktadır : ‘’ Bir kimse mevlid okutmak için komşu ve akrabalarını toplasa, onlara ikramda bulunsa kıyamet günü o kimse salih kişilerle beraber olur.’’

Ayrıca mevlid okutulan evde aynı zamanda salavat-ı şerifeler okunur ve Kur’an tilavetleri de yapılır. Kur’an okunan evin bereketi artar. Kur’an okunan yere Rahmet melekleri intikal eder ve o yerden şeytanlar uzak durur. Peygamber efendimize çokça salavat getirmek de; mahşer günü O’nun şefaatine nail olabilmek için bir vesiledir.

Ancak mevlidin okutulduğu ortamın dini kurallara uygun olması gerekir. Evde mevlit okutulacağı zaman kesinlikle israf ve gösterişten uzak durulmalıdır. Mahremiyet kurallarına riayet edilmelidir. Mevlid, diğer komşulara rahatsızlık vermeyecek şekilde tertip edilmelidir.

Baktığımız zaman şöyle vahim bir durum da var.Zaman zaman sosyal medyada görüyoruz. Evde mevlit okutmak adına saçma sapan organizasyonlar yapılıyor. Mevlidin yapıldığı ev konser salonlarına dönüyor. Ciddiyetten ve maneviyattan oldukça uzak olan bu tür ortamlarda icra edilen bir mevlidin faydası olur mu olmaz mı iyi düşünmek gerek?

Evde mevlit okutmak istiyorum diyen kişinin şunu iyi bilmesi gerekir: Mevlid okutmanın amacı gösteriş, şatafat, eğlence ortamı oluşturmak değildir. Mevlidin amacının Allah’ı (c.c) anmak, dua etmek, Peygamber efendimize (s.a.v) salavat getirip şefaat istemek olduğu asla unutulmamalıdır.

Mevlidiniz için gerekli olan kişiye özel mevlid hediyeliklerini buradan kolayca temin edebilirsiniz.

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir