İslami Pratik & Faydalı Bilgiler

Evde Kedi Beslemek Caiz Mi?

Evde Kedi Beslemek

Hayvan severler tarafından evde beslenen başlıca iki hayvan türü vardır. Kediler ve köpekler. Biz bu yazımızda kediler üzerinde duracağız. Kediler zamanla beslendikleri evin bir ferdi haline gelen ve bir süre sonra da sahipleri ile aralarında duygusal bağ oluşan sevimli canlılardır.

Evde kedi beslemenin bir takım zahmetli yanları da vardır. Ancak kedilerin tatlı dostluğu ve sevimliliği bu zahmeti gölgede bırakacak derecededir. Kedilerin sahiplerine verdikleri ufak zararlar; ortalığı biraz dağıtmak, bir iki eşyayı kırıp dökmekten öte değildir. Bir de ani gelen oyun oynama istekleri sizi bazen uykunuzdan edebilir.

Evde Kedi Beslemek Caiz Mi?

Evde kedi beslemenin dini boyutuna da değinelim. Evde kedi beslemek konusunda Kur’an-ı Kerimde bir ayet yoktur. Ancak peygamber efendimizin bu konuda hadis-i şerifleri mevcuttur.

‘’Kedi pis değildir, evlerinizde dolaşan sevimli bir hayvandır.( Tirmizi, Ebu Davut )’’. Kediler gerçekten de son derece temiz hayvanlardır. İçgüdüsel olarak tuvalet eğitimi almış haldedirler. Ve üzerlerinde herhangi bir kir oluşursa temizlerler. Hatta uykudan uyandıklarında patilerini yalarlar ve yüzlerine sürerler. Tıpkı insanların sabah kalktıkları zaman yüzlerini yıkamaları gibi.

Peygamber efendimizin evinde kedi beslediği ve kedinin su içtiği kaptan abdest aldığı da rivayet edilen hadiseler arasındadır.

Bu durum gösteriyor ki; evde kedi beslemek caizdir, hatta sünnettir.

Kediler Nankör Mü?

Alışılagelmiş bir deyim vardır bizde : Nankör kedi ! Bu söz ve yakıştırma kesinlikle doğru değildir. Kediler nankör değildirler. Köpeklerden farklı olarak özgürlüklerine daha düşkündürler. Herkesi sevmezler, sadece bir tane gerçek dostları olur ve onu severler.

Eğer siz de kedileri seviyorsanız evinizde de beslemenizi tavsiye ederiz. Evinize bir kedi alırsanız, bir müddet sonra o kedi sizin en iyi dostlarınızdan biri olu verecektir.

 

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir