İslami

En Ağır İmtihanlardan Birini Veren Sahabe ” Ebu Huzeyfe bin Utbe”

Efendimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselam’a peygamberlik verildikten sonra İslamiyet yavaş yavaş yayılmaya başladı. İslamiyet ilk zamanlarda daha çok yoksullar ve köleler arasında daha hızlı yayılıyordu. Ancak zengin ve itibar sahibi Kureyşlilerden de İslam dinine girenler vardı.

Bu kişilerden birisi de Abdi Şems efendisi olan Utbe bin Rebia’nın oğlu Ebu Huzeyfe‘ydi. Ebu Huzeyfe İslamiyeti kabul ettikten sonra kölesi Salim’i azad etti ve evlat edindi. Babası Utbe b. Rebia bu duruma hiç  razı olmasa da yine de Salim’i mirasçısı olarak ilan etti.

Ebu Huzeyfe babasının konumundan dolayı diğer müşriklerce işkence edilemeyen sahabelerdendir. Buna rağmen O yine de diğer müslümanlarla beraber Hicret etmiştir.

Hicretin üçüncü yılında Bedir Savaşı öncesinde müşrikler kervanlarının güvende olduklarını öğrendiklerinde içlerinde Utbe bin Rebia’nın da olduğu bir kısım kimseler savaşmaya gerek kalmadığı Mekke’ye geri dönülmesi gerektiği görüşündeydiler.

Ancak Ebu Cehil’in başını çektiği bir kısım kimseler ise kesinlikle zafer kazanacaklarını düşünüyorlar  savaşmadan Mekke’ye dönülmemesi gerektiğini söylüyorlardı. Bu konuda bir tartışma çıktığında Ebu Cehil,Utbe b. Rebia’yı korkaklıkla itham etmişti.

Bu duruma çok sinirlenen Utbe; cesaretini ispatlamak için yanına kardeşi Şeybe ve oğlu Velid’i de alarak savaş öncesinde meydan okudu. Karşılarına Ensardan üç kişi çıkınca onları istemedi. Bu sefer karşılarına; Hamza bin Abdulmuttalib, Ali bin Ebu Talib ve Ebu Ubeyde bin Cerrah çıktılar ve Utbe ile beraber kardeşi  ve oğlunu da öldürdüler.

Tüm bunlar yaşanırken Ebu Huzeyfe müslümanların safındaydı. Babası, amcası ve kardeşi gözlerinin önünde öldürülmüştü. Ancak o bu duruma üzülmekten ziyade seviniyordu. Çünkü imanı ve ihlası ileri derecedeydi.

Sahabe-i kiramın neden üstün olduğu sorusuna en uygun cevaplardan birisi de bu hadise değil midir? Kendimizi Ebu Huzeyfe’nin yerine bir koyalım. Babamız, kardeşimiz ve amcamız gözümüzün önünde öldürülüyor. Nasıl tepki verirdik acaba?

Ebu Huzefe gibi ” Anam babam sana feda olsun ya Rasulallah” diyebilir miydik?

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir