Güncel

E-ticaret nedir, e-ticaret güvenli midir?

E-ticaret ya da online ticaret; son yıllarda müthiş bir çıkış yakalayan, büyüme hızı sürekli artan bir sektör haline geldi. Önceleri belli başlı siteler vardı internetten sipariş verip ürün aldığımız. Ancak şimdi baktığımızda her sektöre her branşa ait bir çok online satış sitesi mevcut.

Batı dünyası kadar yüksek seviyelerde olmasa da ülke olarak e ticaret kullanım yüzdemiz hayli yüksek. Giyecek, aksesuar, hediyelik eşya, süs ürünleri, müzik enstrümanları, yazınsal ürünler gibi birçok ürün online satış siteleri ve sosyal medya sayfaları üzerinden satışa sunulmaktadır.

Bu siteler  ve sayfalar üzerinden yapılan alışverişlerin bazısı beklentileri karşılarken bazıları ise tam bir fiyasko ile sonuçlanır. Hatta bazen öyle ürünler gelir ki, ürünü gönderen ayan beyan alıcı ile dalga geçiyordur.  Zaman zaman bu tür sonuçlar ortaya çıksa da e ticaretin büyüme hızı hiç bir zaman azalmadı.

E ticaret, pazarlamacılar için büyük bir fırsattır. Ayrıca bilinçli tüketici içinde büyük kolaylıktır. Doğru kullanıldığında son derece güvenli bir ağdır. Online ticaret tüketiciye alacağı ürünü diğerleriyle karşılaştırarak alma imkanını sunar. Ürün karşılaştırması market alışverişlerinde de kolaylıkla yapılabilir ancak bazı durumlarda bunun için fırsatımız ve yeteri kadar zamanımız olmaya bilir. Böyle durumlarda sanal ortamda ürünü kolaylıkla diğer alternatifleriyle karşılaştırabiliriz.

İnternetten Alış Veriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oline satış yapan firmada çalışan biri olarak bu konuda şunu kesinlikle söyleyebilirim : ” Online alışverişlerde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ürünü aldığınız sitenin kurumsal olup olmadığı.” Aldığınız üründe çıkabilecek herhangi bir soruna karşı değişim, iade ve uzaktan destek gibi hizmetleri alabilmeniz için bu durum çok önemlidir.

Online alışverişlerde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de” SSL sertifikası konusudur”. Özellikle kredi kartı bilgilerini girerek alış veriş yapacak olduğunuzda sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığına çok dikkat etmeniz gerekir. SSL sayesinde kredi kartı bilgileriniz şifreli olarak gönderilir.

İnternet alışverişlerinde dikkat etmemiz gereken bir başka husus da ürün resimleri ve açıklamalarıdır. Ürün alırken özellikle birden fazla ve değişik açılardan çekilen resimleri olan ürünleri tercih etmeli ve ürün açıklamalarını mutlaka okumalıyız.

E-ticaret Güvenli midir?

Ülkemizde bir çok insanın hala e ticarete olumsuz bakıyor olması ve online alış veriş platformlarını kullanmıyor olması e-ticaretin güvenli olmadığı anlamına gelmez. Gerekli sertifikalara sahip kurumsal alış veriş siteleri kullanıldığı zaman online ticaret son derece güvenlidir.

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir