Kültür & Sanat

Doyamadan Kaybettiğimiz Bir Can Muhlis Akarsu Kimdir?

Doğum Yılı: 1948

Ölüm Yılı: 1993

Doğum Yeri: Minarekaya Köyü – Kangal / Sivas

Anadolu’nun bağrı, ozanlar diyarı Sivas’tan çıkan sinesi yanık bir aşık Muhlis Akarsu. Klasik Türk Halk Müziği sanatçısı. Hem çalıp hem söyleyen has Anadolu ozanlarından birisi. Az ama kaliteli ve nitelikli bir dinleyici kitlesine sahiptir.

Dinleyenler bilir, Muhlis Akarsu’nun sesi çok içten ve yanıktır. Dile getirdiği türküler aşk türküleri, didaktik türküler ve insanın kendi içindeki olgunlaşma sürecini anlatan türkülerdir. Besteleri ise orta ve doğu Anadolu bölgelerine has tekniklerle yapılmıştır.

Muhlis Akarsu’nun eserlerine bakıldığında Pir Sultan Abdal’dan oldukça etkilendiğini görmek mümkündür. Zaten Pir Sultan’a ait ederleri de bazı albümlerinde seslendirmiştir. Muhlis Akarsu aynı zamanda Alevi-Bektaşi geleneğinin de sağlam temsilcilerinden birisidir.

Muhlis Akarsu kendi başına bir çok plağı dolduracak beste yaptığı gibi; doksanlı yılların başında Musa Eroğlu ve Arif Sağ ile beraber Muhabbet isimli türkü gurubunu kurmuştur. Bu gurup başarılı bir süreç geçirmiş, bir çok konser vermiş ve bir çok albüm çıkarmıştır.

Muhlis Akarsu kısa zamanda başarılı eserler üretmiş olsa da ne yazık ki bir sanatçı için erken sayılabilecek bir yaşta 45 yaşında vahşice katledilerek hayatını kaybetmiştir. O acı gün, keşke hiç yaşanmasaydı dediğimiz o kara gün 2 Temmuz günü Madımak Otelinde Muhlis Akarsu hayatını kaybetmiştir.

Akarsu’nun failleri tıpkı diğer kurbanların failleri gibi hiçbir zaman bulunamadı. Eğer yaşasaydı kim bilir daha ne kadar eser besteleyecekti. Git gide çöplüğe dönen müzik piyasasına kim bilir hangi güzel eserleri katacaktı…

 

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir