dostoyevski-insanciklar
Kitap Özeti - Edebiyat

Dostoyevski İnsancıklar Özeti – Konusu

Rus edebiyatının dünyaca ünlü yazarlarından Fyodor Mihayloviç Dostoyevski 11 Kasım 1821’de Moskova’da doğmuştur. Beyaz Geceler, Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza, Budala ve birçok ünlü eseri ile tanıdığımız yazarın ilk eseri İnsancıklar’ı 1845 yılında 23 yaşında yazmaya başlamış ve bir yıl içinde bitirmiştir. Karşılıklı mektuplaşan iki kişinin halkın yaşadığı maddi sorunları, sosyal sorunları, aşk, dayanışma, yardım konuları üzerinde Rus halkının karakterini ve duygu düşüncelerini analiz etmede başarı oluştururken, İnsancıklar Kitabı aynı zamanda Rus edebiyatının da ilk toplumsal romanı sayılıyor.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski İnsancıklar Kitabı Konusu

İnsancıklar kitabının özetine geçmeden önce, kitabın konusu hakkında biraz bilgi vermeye çalışalım. Mektupların içeriğine baktığımızda günlük yaşamdaki olayların insan üzerindeki etkisi, geçinme derdi, yaşam koşulları, yoksulluk gibi konuları görüyoruz. Kitapta Makar, saf, temiz kalpli ve yoksul bir kâtiptir. Uzaktan akrabası Varvara Alekseyevna’ya yardım ederken aslında ona aşık olmuş ama aşkını kendine bile itiraf edememiştir. Elinden gelen her şeyi yaparken kendisi de yardıma muhtaçtır aslında.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski İnsancıklar Kitabı Özeti

  Makar Alekseyevich yaşlı, yoksul ve kâtip olarak çalışan bir memurdur. Uzaktan akrabası olan Varvara Alekseyevna’ya yoksul olduğu hâlde acıma ve vicdan duygusu ile aşık olmuştur. Bütün imkânlarını zorlayan Makar, Varvara’ya maddi yardımlar yapıp, ikisi de mektuplaşarak birbirlerine destek olurlar. Yardım ve bakıma asıl kendinin muhtaç olduğu Makar kendisinden yaşça küçük kıza aşık olup bu kızın tüm sorunlarını çözmek için kendini sorumlu hisseder.

Yoksul, laf anlamayan Makar, tüm imkânlarını bu kızın ekonomik ihtiyaçlarını gidermek adına tüketir. Kendisi ceketinin kopan düğmelerini yerine getiremeyecek kadar yoksul bir insandır aslında. Kendisine karşı yapılan yardımlara nankör değildir Varvara’da. Makar’ın aşkı oldukça saygı çerçevesi içindedir.

Varvara onu evine davet etmiştir ama Makar, dedikodu olur düşüncesi ile gitmeye çekinmiştir. Tüm dertlerini birbirlerine mektuplarla anlatırlar. Makar paraları bir başkasıyla Varvara’ya gönderir. Makar bu genç kıza aşık olmasına rağmen mektuplarda çoğu zaman “anacağım” hatta “kızım” diye de hitap etmiştir.

Makar ve Varvara Alekseyevna mektuplaşarak yakın bir münasebet ile aralarında duygu ve güven oluşturuyorlar. Birbirlerine olan sevgilerini dile getirirken aynı zamanda sıkıntılarını dile getirerek ruhlarını saran yalnızlığı da dile getiriyorlar. Yaşadıkları zorlukları, çaresizliği, yoksulluğu birbirlerine yaslanarak tarifsiz sevgi ve güven duygusuyla aşıyorlar.

Sonunda Makar’ın bütün imkânları tükenir. Varvara’da umutsuzluğa kaptırır kendini. Daha sonra zengin bir adamla tanışır Varvara. Onunla evlenmeye karar verir. Makar başta bu konuya olumlu yaklaşırken Varvara nikahlandıktan sonra onsuz yaşayamayacağını anlar.

Sevgili okurlar;
Fyodor Dostoyevski İnsancıklar kitabının özeti ve konusu kısaca bu şekildedir. Bu Kitap dünya klasikleri arasında sayılmakta ve çok okunanlar listesindeki yerini hep korumaktadır. Sizler de bilirsiniz ki; klasikler her zaman başkadır.

Keyifli okumalar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir