İslami

Dinimize Göre Komşuluk İlişkileri Nasıl Olmalıdır? – İslam’da Komşuluk İlişkileri

Toplumsal yaşamın huzur ve barış içerisinde sürdürülebilmesi için gerekli olan ortamın nasıl oluşturulacağı, bu noktada bireyin ne gibi görevleri ve sorumlulukları olduğunu bizlere en mükemmel şekliyle açıklayan yüce dinimiz İslam, komşuluk ilişkilerine ayrı bir önem vermektedir. İslam dininden başka hiçbir din komşuluk ilişkilerine bu denli önem vermemiştir.

Dinimize göre komşuluk ilişkileri nasıl olmalıdır sorusuna cevap olarak gösterilebilecek birçok hadis-i şerif mevcuttur. İslamda komşuluk ilişkilerinin ne derece önem arz ettiğini görebilmek adına bu hadisi şeriflere bakalım.

Müslim’de geçen bir hadis-i şerifte peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu : ” Cebrail bana komşunun komşu üzerindeki hakkından öyle bahsetti ki; neredeyse komşuları birbirine mirasçı kılcak sandım. ”

Yine Müslim’de geçen ve Ebu Zer radiyallahu anh’tan rivayet edilen bir hadis-i şerif şöyledir: ” Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bana çorba pişirdiğim zaman suyunu bol koymamı ve ondan komşularıma da ikram etmemi tavsiye etti.”

Dinimize göre komşuluk ilişkileri nasıl olmalıdır konusuyla ilgili bir diğer hadis-i şerif şudur: ” Yapacağı fenalıklardan komşusu güven içinde olmayan kimse iman etmiş olmaz.’’ ( Buhari, Müslim,Tirmizi). “Komşusu aç iken tok yatan kimse bizden değildir.’’ ( Hakim )

Bu konuyla ilgili başka hadis-i şerifler de mevcuttur. Ayrıca bu konuyla ilgili Nisa Suresi 36. Ayeti Kerimesi’nin meali şöyledir: ” Yalnız Allah’a kulluk edin ve hiçbir şeyi ona ortak koşmayın. Anne babaya, yakın akrabaya yetimlere, muhtaçlara yakın komşuya uzak komşuya yanınızdaki arkadaşa, yolda kalmışa elinizin altında bulunanlara iyi davranın. Doğrusu Allah böbürlenen ve kendini beğenenleri sevmez.

Asr-ı saadet dönemi dediğimiz yıllarda Peygamber efendimizin yüce ashabı birbirleriyle olan komşuluk ilişkilerini işte bu mihval üzerine kurmuştur. Zaman geçtikçe her güzel olgu gibi komşuluk ilişkileri de zayıflamaya başlamış, günümüze kadar gelindiğinde ise tamamen kopma noktasına ulaşmıştır.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir