Kitap Özeti - Edebiyat Kültür & Sanat

Dan Brown Başlangıç Konusu

Son yirmi yılın dünya çapında en çok okunan kitaplarına baktığımız zaman Dan Brown’un kitaplarını zirvede görüyoruz. Bu durum ülkemiz için de geçerli. Ünlü yazarın kitaplarının hepsinde bir aksiyon söz konusu. Şüphesiz bu durum sürükleyiciliği de beraberinde getiriyor ve böyle olunca da elinize aldığınız eseri bir solukta okuyup bitirmek istiyorsunuz.

Dan Brown kitaplarında tarih, bilim, din ve teknolojinin temel alındığı senaryolara yer vermektedir. Bu temaları ustalıkla bir arada kullanan yazarın asıl ana kaynağı tarihteki gizemler ve sırlardır. Daha doğrusu bu sırların tarihi süreci ve günümüzdeki etkileridir.

Ülkemizin bir çoğu; İlluminati, Masonlar, Farmasonlar gibi gizemini hala koruyan örgütlerin adlarını Dan Brow’nun eserlerinden öğrenmiştir. Özellikle Da Vinci’nin Şifresi ve Kayıp Sembol isimli eserlerinde Masonlar üzerinde oldukça fazla durulmuştur. Ünlü yazar eserlerinde yer yer İstanbul’dan da bahsetmektedir.

Dan Brown’un ülkemizde 2017 yılında basılmış olan eseri Başlangıç’ın ana temasını evrim-din çekişmesi oluşturmaktadır. Baş kahraman her zamanki gibi ünlü Sembol Bilimci Profesör Robert Langdon’dan başkası değil.

Olayın kahramanları ise; bir bilim adamı ve evrim savunucusu olan Edmond Kirsch, İspanya Prensi’nin müstakbel eşi, Emekli General Avila, İspanya Kralı’nın Baş Danışmanı Piskopos Valdespino’dur. Bir de Edmond Kirsch’in icadı olan ileri teknolojiye sahip yapay zeka Winston’ı unutmamak gerek.

Ünlü bir ateist olan Edmond Kirsch insanların dinlerine olan bakış açılarını değiştirecek türde bir buluş yaptığını ve bu buluşun ”Nereden geliyoruz – Nereye gidiyoruz ?” sorularına cevap olacağını duyurur. Buluşunu canlı yayınla tüm dünyaya aynı anda izletecektir. Ancak her şey istediği gibi gitmez ve durum bir kargaşa halini alır.

Yazarın diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de işleri yeniden yoluna koymak ve sunumun yayınlanmasını sağlamak Robert Langdon’a kalacaktır.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir