Kültür & Sanat

Halk Müziğinin Yeni Yüzü Ayfer Vardar

Ayfer Vardar Kimdir?

Türk Halk Müziği’nin son zamanlarda öne çıkan isimlerinden olan Ayfer Vardar aslen; Erzurum Hınıs’lıdır. 1984 yılında doğmuştur. Kendisi henüz iki yaşında iken ailesi İstanbul’a göç etmiştir. Müziğe olan ilgi ve tutkusu da küçük yaşlarda başlamıştır.

Ayfer Vardar dokuz yaşında iken Pir Sultan Abdal Kültür Merkezi’nde bağlama eğitimi almaya başlamıştır. Sonraki yıllarda profesyonel müzik yaşantısına devam etmiş aynı zamanda eğitim kariyerini başarıyla sürdürmüş ve İTÜ Devlet Konservatuarı’nda lisans eğitimini tamamlamıştır. Ses sanatçılığının yanı sıra iyi bir bağlama sanatçısıdır.

Ayfer Vardar’ı Öne Çıkaran Özellikleri

Bir ses sanatçısını öne çıkaran en büyük özellik tabii ki sesidir. Sesinin farklılığı, güzelliği, özgünlüğü gibi bir çok farklı detayı bu konuda baz alabiliriz. Ayfer Vardar’ın sesi oldukça güzeldir. Ayrıca dinleyiciyi yormayan bir şeffaf bir tınısı olduğu için kulağa son derece rahatlatıcı gelmektedir. Bu durumun ortaya çıkmasında sanatçının şarkı içerisindeki dalgalanmaları ve detayları özenerek icra etmesi çok etkilidir.

Ancak bana göre Ayfer Vardar’ı farklı kılan en büyük özellik; türküleri formatlarından çıkarmadan, doğallıklarını bozmadan okuması. Son on on beş yıla baktığımızda içerik üretmekten aciz bir çok şarkıcının; şaheser diyebileceğimiz bir çok türküyü nasıl heba ettiklerini görmek mümkündür. Ayrıca dizilere malzeme haline getirilmeleri de cabası. Ayfer Vardar eserin icrasını aslına bağlı kalarak yapabilen ender sanatçılardandır.

Özellikle deyiş ve semahları Ayfer Vardar’ın sesinden dinlemek insanı son derece rahatlatıyor. Sanatçının kendisine ait youtube kanalından şarkılarını dinleyerek bunu siz de görebilirsiniz. Özellikle ; Minnet Eylemem, Gam Elinden Benim Zülfü Siyahım, Geldim Şu Alemi Islah Edeyim eserlerini kesinlikle dinlemenizi tavsiye ederim.

Mustafa Türklü
1990 Tokat doğumluyum. Aslen Kafkas kökenliyim. 2017 yılından itibaren; e-ticaret sektöründe çalışmaktayım. Okumayı ve blog yazmayı çok seviyorum.
https://www.betadalgasi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir